2018-01-11, 23:31
  #2485
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cemetary
Några funderingar som slagit mig men inte någon annan vad jag har sett är. Vem håller i hem undervisning? Föräldrar eller "riktiga" lärare? Då begge föräldrar jobba och dom hade hem undervisning 3-4 dagar i veckan så får jag inte ihop det om de är föräldrarna som lär ut. Hur ska dom hinna jobba då? . Fundering två vi utgår ifrån dom hade hem undervisning 3-4 dagar i veckan av "riktig" lärare då betyder de att barnen skulle blivit mördade kväll / natt. De betyder oxxå att minst barnen är hemma ihop med mördaren vilket tyder på förgiftning eller kvävning i sömnen då logiskt den ene borde sticka medan den andre blir attackerad. Är dessutom förälder två hemma så borde denne oxxå sticka / göra motstånd försvara. Som om inte detta är nog så betyder de även att barnen skulle varit i skolan dagen efter då de inte va hemundervisning läraren som larma polis pga denne inte hade arbete där dagen efter.??

Det nämndes i något media - troligen en av de två kvällstidningarna - att skolan ställt upp med flera lärare, för det var viktigt att barnen fick den bästa tänkbara undervisningen. Alla hemmasittande elever får troligen inte det.
Citera
2018-01-11, 23:32
  #2486
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Ja, och jag hävdar faktiskt att jag inte har fel den här gången heller.

Enligt artikel i Läkartidningen från 2007 är män dominerande som gärningsmän när offren är lite äldre barn.



Vidare:



http://ww2.lakartidningen.se/07engine.php?articleId=6232

(Fetmarkering av Troian.)

Studien bygger på de 65 barn som i Sverige under 1990-talet bragdes om livet.

En annan studie där man undersökt föräldrar som under 1965-2009 dödar sitt barn så är förövaren i 54,3 procent av fallen en man. Men som sagt, ju yngre barnet är, desto större sannolikhet att GM är modern.

http://ki.se/forskning/vem-dodar-sitt-eget-barn

Mikael Rying ger samma bild:



https://www.scb.se/Grupp/Valfard/_Dokument/BE0801_2003K0%E2%80%A6TI_10_A05ST0304.pdf

Så, tar vi den kända omständigheten om barnens ålder och moderns död i beaktande skulle jag hävda att GM rent statistiskt mest sannolikt är fadern. Väldigt mycket mer sannolikt än att modern dödat sina barn och barnens pappa, varefter hon ska ha tagit livet av sig.

Om man dessutom tar faderns död i beaktande så vore det nog nästan unikt om kvinnan är ensam gärningsman. Har aldrig hört talas om att en moder dödat sina barn, sin man/barnens pappa, och därefter sig själv. Men jag tycker nog man ska vara öppen för att de båda föräldrarna kan ha gjort det i samförstånd.

Jag tror du kan få svårt att hitta tillräckligt underlag för en jämförelse som beaktar just det samtidiga dödandet av barnen och den andra föräldern, ev. med dennes medgivande. Man måste också fråga sig varför det kan komma sig att män är överrrpresenterade när det gäller mord på egna barn som är lite äldre och vilka sorters män det rör sig om. Svaret du får på det kommer sannolikt passa dåligt in på vad vi vet om den här situationen. Så jag skulle gissa att statistiken inget betyder, annat än att det ger lite relief åt vad som inte har hänt. Det är nog inte hedersmord, maken är nog inte maktlös, arbetslös eller berövad sin auktoritet, eller under risk att bli övergiven utan att kunna reda sig elelr finna ny livskamrat. Inte heller höll triffiderna på att anfalla.

Jag tror ju att det som hänt här är svårt att generalisera. Jag tror ju ingen haft ihjäl barnen för ro skull eller för att partnern bestämt sig för att flytta till Bahamas med barnen och Brad Pitt. Och varianter på det. En fullt fungerande snubbe som OH ändå måste ha varit har sannolikt inte ihjäl sina barn utan (för honom) tämligen goda och rimliga skäl. Lustmord och sånt där som är på kabelkanalerna är nog inte aktuellt. Utan det måste röra sig om något utomordentligt fatalt, eller något så inihelvitte otrevligt att alla utsikter att fortsätta leva tycks uttömda.

Så ser det liksom ut.

Och då är det i mina ögon hugget som stucket i dagsläget om det är han, hon eller båda, som gjort det.

Nu är det förstås så att vi inte vet så mycket om mamman, och att folk ibland kan vara duktiga på att dölja hemligheter fram till en punkt när allt spricker, men vi har ändå mest indikationer om att föräldrarna är ganska ordinära, allmänt sett. Möjligen med undantaget att de satsat hårt på sina karriärer. Men han borde inte klarat sig så långt utan rent mjöl i påsen och hyggliga till goda kontakter och renommé. Tycker man. Men fusk och karriärer och fiffel har stjälpt folk förut. Vad är det man säger, "Death and taxes"? Men att han skulle te.x dräpa familjen för att han var på väg att exponeras för fusk är inte heller riktigt rimligt.

Det rimliga för mig är ändå att sjukdomar i familjen borde vara utgångspunkten.
Citera
2018-01-11, 23:33
  #2487
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gniknus2
Skåne erkänner inte ME vid flickornas ålder. Ev ok för en.

Skitsnack!
Region Skåne följer de riktlinjer som finns för alla län i landet, ME är en sjukdom även där!
ME har ingen ålder, hade varit annorlunda om vi snackat om FM (Fibromyalgi).
Citera
2018-01-11, 23:33
  #2488
Medlem
SeanAverys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Swepiraten
"ME/CFS är en allvarlig, fysisk, kronisk, komplex multisystemsjukdom som är svårt funktionsnedsättande. Ofta berövas den drabbade helt sitt liv. Upp till 25% av ME/CFS-patienterna är bundna till sina hem eller sängliggande."

Låter som en sjukskrivning i mina öron.

Ja sjukskrivning förstår jag, blev lite fel i förra inlägget, men det är inget man mördar sina barn för
Citera
2018-01-11, 23:33
  #2489
Medlem
Bara för att klargöra: det föreslås att mamman led av munchausen by proxy. Vill bara klargöra att det syndromet förutsätter att föräldern är medveten om att barnets sjukdom är falskt. Motivet är att erhålla omgivningens sympati och bekräftelse/uppmärksamhet. Man gör barnet sjukt med avsikt. Hade man trött barnet var sjukt på riktigt hade man ju inte behövt "göra"Det sjukt med flit liksom. Sedan isolerar de sig aldrig i hemmet som dessa gjorde utan uppsöker sjukhus så fort de får chansen.

Det förhållandet att en förälder verkligen tror att ett friskt barn är sjukt kallas vanföreställning. Det är något helt annat än MBP. MBP är så att säga mer utstuderat till sin karaktär medan vanföreställningar kopplas till pskoser av olika slag.

I artikeln insinueras att man nu tror att föräldrarna hittat på sjukdomen i syfte att få hemundervisning och isolera barnen från andra. Det kan ju faktiskt vara så att de faktiskt trodde de var sjuka. Då är det inte MBP.
Citera
2018-01-11, 23:34
  #2490
Medlem
Skogsberghs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Swepiraten
"ME/CFS är en allvarlig, fysisk, kronisk, komplex multisystemsjukdom som är svårt funktionsnedsättande. Ofta berövas den drabbade helt sitt liv. Upp till 25% av ME/CFS-patienterna är bundna till sina hem eller sängliggande."

Låter som en sjukskrivning i mina öron.

Hmm.. Kan bara hålla med om att det där låter sjukskrivning Big-time!
Citera
2018-01-11, 23:34
  #2491
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TakeYouOnACruise
Dahmer och Bundy kan man knappt jämföra beträffande MO, Signatur. Än mindre kan man koppla dessa herrar till det här fallet.

Dahmer och Bundy, mördade människor de saknade naturlig koppling till. Så det blir en dålig analogi enligt min mening.

Var inte det jag syftade på, var mer ett propert intryck. Är en myt att välutbildade och "goda" människor inte kan vara onda.
Citera
2018-01-11, 23:34
  #2492
Medlem
Flera frågar om båda hade diagnoser. Här från tidningen:
I höstas påbörjades hemundervisningen även för den yngre flickan. I dokumentet står att föräldrarna misstänker att flickan lider av samma sjukdom som sin storasyster.

Vidare skrev skolan att vi har kanske lyssnat för mycket på föräldrarna. Vad det betyder kan vi bara spekulera om.
Citera
2018-01-11, 23:34
  #2493
Medlem
kackes avatar
Fortfarande finns det inte någon slags sammanfattning i ts så man kan få en inblick. Alla har inte tid och ork att sitta och leta genom 211 sidor av matnyttiga och orelevanta inlägg.
Citera
2018-01-11, 23:34
  #2494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dreamzs
Tänk om det faller en bomb och gör 360 på hela historian. Det hela är kanske ett "insider job"? Tänk om familjefadern haft någon dispyt med en av sina studenter på universitetet? Och att studenten är en psykopat som ville hämnas? En bekant till mig har en släkting i ett annat land, och denne släktingen är en professor. Professorn hade underkänt två studenter deras examensarbete.
Då i det här landet (i Mellanöstern) är det farligt att vara högt uppsatt brukar oftast de hög uppsatta ha livvakter. Så en dag hade de åkt i två bilar och åker förbi två män som har ryggen vänd mot bilen, och precis när de åker förbi så vänder de sig och kastar en handgranat mot bilen. Som tur var skadades ingen men bilen blev totalförstörd (bilen var väldigt skyddad så den kunde motstå en handgranat).

Säkert osannolikt men vem vet.

Tänk om det var en utomjording som kom ner från en okänd planet som gjorde det?

Det är sådant man inte kan veta helt säkert...
Citera
2018-01-11, 23:35
  #2495
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avd.9
Japp, troligtvis trappan.
Någon med en "säker källa" som jobbade på Expressen sa att han hängde i hallen, typ
Kan verka som trolig lösning om man vill hänga sig.
Men kolla bilderna. Det är ju en 70-tals kåk! Oftast Inga höga tak där inte
Citera
2018-01-11, 23:36
  #2496
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kacke
Fortfarande finns det inte någon slags sammanfattning i ts så man kan få en inblick. Alla har inte tid och ork att sitta och leta genom 211 sidor av matnyttiga och orelevanta inlägg.
Sök på mitt nic och du hittar det
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in