Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Finns inget behov av att handla med sex, vänskap, släktskap, känslor etc etc alla de ting som är förknippat med mänsklig existens och så starkt kopplat till våra intima sfärer.
Medans vänskap, släktskap, känslor och förvisso kärlek inte går att sälja, så sticker sex ut från den gruppen genom att det går att sälja. Dina assoiciationer är osunda.
Så länge sex går att sälja, och kvinnor och män är beredda att frivilligt sälja sex, så är en sexköpslag enligt svensk modell inte en fungerande lösning för att komma åt annan grov brottslighet.
Om man däremot inbillar sig det, och sätter för stort hopp till det, kan en sådan lag istället vara direkt skadlig genom att man istället inte ser behovet av andra mer fungerande åtgärder.