Citat:
Ursprungligen postat av
GoHaremBuntland
Håller med om att det fattas ett antal pusselbitar och att alla tänkbara tips är av värde.
Motivbilden har jag inte klar för mig, men jag lutar åt att det handlar om att få fram pengar för att rädda en situation. Kan vara droger, men även för att undanröja ett konkurshot etc.
Mordplatsen? Där har jag några alternativ, som:
a) Båda har bragts om livet inomhus, ev i olika rum.
b) En inomhus och den andra utomhus i anslutning till huset.
c) Ett av offren har tagits av daga inomhus när #2 inte var närvarande. #2 kommer in i bostaden -> ser vad som pågår -> flyr i riktning mot hästhagen -> en GM hinner upp den flyende i anslutning till dammen -> offret mördas -> offret flyttas alt dumpas i dammen (helt eller delvis). Detta alt känns visserligen ganska långsökt, men den upphittade handväskan skulle kunna tala för att det är en möjlighet.
Oavsett hur det gått till så är det en jävligt obehaglig händelse. Ingen munter jul för de anhöriga... Må fan ta de skyldiga.
Ja fy vilken hemsk jul det måste ha varit i många familjer i år. Jag tror inte det var så muntert hos The Swans heller. Jag hade verkligen hoppats på några gripande innan jul för att ge många lite julfrid
Motivbilden: jag har två (tre)teorier förutom din. ( motivbilden bör ju vara den samma även om fel hus valdes.)
1, Personlig hat och hämd. Men tanke på brottets brutalitet känns denna teori egentligen mest rimliig. (Vi säger här att de valt fel hus för att inte anklaga någon). Jag spekulerar: En tjej har blivet sexuellt utnyttjad av sin ridlärare för X-antal år sedan. Hon lever i ett förhållande och hon och pojkvännen beslutar sig för gruvlig hämnd.
2, Guldtacke- teorin. Det vill säga det var något specifikt man ville åt. Vad vet vi Ancki kanske var top-hacker och hade några väldigt viktiga koder, De hade en unik uppstoppad insekt som någon ville åt, eller så var det guldtackor. Hur som helst så tror jag inte paret hade tillgång till detta specifika. Kanske för att gärningsmännen var i fel hus, eller för att det av någon anledning försvunnit innan.
3. Ren galenskap. Paret har fallet offer för en galen lustmördare, eller en galen sekt. (Varför tiger Edvin? Okunskap, lojalitet, rädsla.)