2017-12-14, 11:18
  #5173
Medlem
kebabloves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cdec
Gör hela måltiden gluten/laktosfri.
Känns bättre för den överkänsliga och maten blir bra ändå.

Före
- crème ninon m. råmarinerad pilgrimsmussla, torkad sikrom & pamesanflarn.

Varmrätt
- lammracks m. Karamelliserad citron, picklade betor och sky på rostad vitlök. Timjanrostad potatis till.

Efter
- cheesecake vegan-style m. Jordgubbar och sockrad avocado.

Körde denna, enorm succé ! Tack som fan
Citera
2017-12-14, 11:54
  #5174
Medlem
CommonSenses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jessigirlie
Hej☺
Jag undrar om nån kan hjälpa mig komma på nåt bra med maten jag har hemma..?
Jag har :
Två påsar potatismospulver
1 säck ris
Några kg makaroner
2 burkar fiskbullar i hummersås
2 burkar kokosmjölk
1 stor burk gulaschsoppa
1 burk tonfisk

Olja smör hårdbröd

Kyckling höns o köttbuljong

Kan nån ge tips på maträtter på detta som ska räcka till typ onsdag?

Jag har massa kryddor med givetvis☺
Klart det går att käka bara ris eller makaroner innan jag kan handla, men det e inte gott!

Jag skulle vara djupt tacksam om nån ville ge nåt förslag på nån matsedel!

Kram😊

//jessica


Edit : har vit gul o röd lök oxå!

Inga grönsaker? för annars kan du göra en tonfisksallad med grönsaker och ris
Citera
2017-12-14, 12:00
  #5175
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av kebablove
Körde denna, enorm succé ! Tack som fan

Väldigt roligt att höra!
Citera
2017-12-14, 15:42
  #5176
Medlem
Jessigirlies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CommonSense
Inga grönsaker? för annars kan du göra en tonfisksallad med grönsaker och ris
Jo nu har jag.
Men tack så väldigt mkt för tipset, det ska göras nån dag!

Kram //jessica
Citera
2018-01-14, 15:21
  #5177
Medlem
Behöver lite tips på maträtter utan kött. Min repertoar är ganska ensidig; Köttfärssås, Baconpasta, Pannbiff, diverse kycklingrätter osv.
Skulle behöva lite inspiration på maträtter som inte innehåller kött men ändå är rejäla måltider och mättande. Gärna enkla fiskrecept tex.
Citera
2018-01-14, 18:31
  #5178
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Risig
Behöver lite tips på maträtter utan kött. Min repertoar är ganska ensidig; Köttfärssås, Baconpasta, Pannbiff, diverse kycklingrätter osv.
Skulle behöva lite inspiration på maträtter som inte innehåller kött men ändå är rejäla måltider och mättande. Gärna enkla fiskrecept tex.

Det bästa tipset är egentligen att köpa en kokbok med varierade ovh enkla recept. Titta på en secondhandbutik, för några tior kan du få ett gäng böcker med grundläggande recept.
Det kan vara inspirerande att bara titta på bilder.
Citera
2018-01-22, 22:31
  #5179
Medlem
kebabloves avatar
Goddag vänner nu är det dags igen. Ska ha hem ett gäng bekanta på middag, enbart män. Behöver tips på en relativt enkel och billig 3-rätters (är ändå januari) som vi kan laga tillsammans under kvällen. Sen gärna tips på dryck till. Shoot!
Citera
2018-01-26, 03:40
  #5180
Medlem
Denna vecka fick jag inspiration till att prova något nytt och blev glatt överraskad.

Räktoasts
Sour cream & onion majonnäs, mozzarellaost, dill och räkor. Citronsaft på både dillen och räkorna. Sen in i toastgrillen.

Philly Cheese Steaks
Välj passligt bröd, spä cheddarost dipp (från tacohyllan) på bröden, ranchbiff, lök, grön paprika och svamp. Ugnen på 175 grader och ca. 10 minuter.

Och till efterrätt Jogurt med valnötter, honung och kanel. Sätt valnötterna och grekisk jogurt lagervis i en skål, sedan på med honung och kanel på toppen.
__________________
Senast redigerad av KiimaKooma 2018-01-26 kl. 03:43.
Citera
2018-02-03, 16:56
  #5181
Avslutad
Här kommer ett tips.
Laxfilé med hemmagjord skagenröra och kokt mandelpotatis. Inget avancerat men fan så gott.. Hoppas jag det blir.
Ska avnjutas denna lördagskväll!
Citera
2018-02-04, 13:40
  #5182
Medlem
Enkel typ halvt självlagande kycklinggryta

Du behöver.
Kycklingfilé, brukar använda 2-3 st då får två personer rikligt med middag och matlåda till en dagen efter.
Naturell cremefraiché
Mexikryddad cremefraiché
champinjoner (om du vill)
paprika (ger sötma)
Rödlök
Curry

Skär upp rödlöken i klyftor, dela den ifall du tycker det känns stort.
Koka upp lite vatten i en kastrull med en liten klick smör och kasta ner rödlöken däri. Låt stå och puttra ca 30min, fyll på vatten vid behov.
Skär kycklingfilén till mindre bitar (ca 1.5-2cm)
Stek kycklingfilén, krydda vid behov (salt peppar) när du stekt klart kycklingen så krydda ordentligt med curry
Släng ner kycklingen med rödlöken och tillsätt all mexikryddad cremefraiché och ca 1dl naturell.
Smaka av, vill du krydda på mer så gör du det!
Ner med paprika, champinjoner eller vad du nu vill!
Låt puttra åtminstone 30 min

Serveras med färsk pasta.
Citera
2018-02-12, 22:53
  #5183
Medlem
Middagstips,. Örtmarinerad kycklingfilé med hasselbackspotatis och dijonsenapssås. Men funderade på Vad skulle man kunna byta ut potatisen emot? Såssen innehåller shalottenlök, kycklingfond, grädde, timjan, vitt vin och salt och peppar.
Citera
2018-02-12, 23:01
  #5184
Medlem
Carl Hamiltons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kebablove
Goddag vänner nu är det dags igen. Ska ha hem ett gäng bekanta på middag, enbart män. Behöver tips på en relativt enkel och billig 3-rätters (är ändå januari) som vi kan laga tillsammans under kvällen. Sen gärna tips på dryck till. Shoot!
En billig förrätt som jag tycker är jättegod...

Dela, gröp ur och mosa ihop avocado med crème fraîche. Tillbaka med smeten i skalen. Garnera med svart kaviar, miniräkor, dill och en citronskiva. 70-tal så det smäller om det, men gott.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in