Citat:
Ursprungligen postat av
oddity
Okynnesanmälningar verkar ha ökat på FB de senaste dagarna. Folk blir avstängda för skitkonstiga saker.
https://twitter.com/AesgSjberg/status/940617435308347392
https://twitter.com/Bassamius/status/940607638412386305
Naturligtvis så misstänker man sekten.
Nu kanske jag är naiv, men finns det ingen möjlighet att gå över huvudet på FB Sverige (som är besudlat av #jäh-folk) och kontakta FB USA och informera dem om läget?
Bedrövligt. Om jag har förstått det rätt blev alltså Annelie Sjöberg portad från Facebook i en månad efter att ha jämfört Bah Kuhnkes klänning med ett kaffefilter. Sjöberg har stängts av flera gånger av nonsensartade skäl, så hon har nog åsiktspolisen efter sig.
Citat:
Ja, jag vet inte... Ska aldrig mer kommentera en klänning som ser ut att vara inspirerad av melittafilter. Har lärt mig min värdegrundsläxa nu.
https://twitter.com/AesgSjberg/status/940640128187469824
Citat:
Hur många gånger har du blivit avstängd, egentligen? Har varit där 3 + 1,5 år, och aldrig lyckats bli avstängd. Vad har jag missat?
https://twitter.com/fleijerstam/status/940667984795881472
Citat:
Flera gånger. En gång kramade jag en arabisk vän på ett kort. En gång skickade jag ett hjärta till en feminist. En gång sa jag til en person som var oförskämd och grov i munnen att han nog fick räkna med att få mothugg.
https://twitter.com/AesgSjberg/status/940677869763735555
#jagärhär skulle ju enligt order från Mattias Lahti Davidsson lägga lite extra krut på "hatet" mot Bah Kuhnke, så det är inte särskilt långsökt att anta att det är de som ligger bakom.
Citat:
Idag har många i #jagärhär extra fokus på att bemöta hatet mot kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke. Kvinna, toppolitiker och av annan etnicitet än majoriteten. Och så vågar hon ta plats! Då blir näthatet extra intensivt.
https://twitter.com/Klokryparen/status/940178261199421440
Mer information om Bassam Al-Baghdadys avstängning har kommit fram idag. Misstankarna om #jagärhärs inblandning har stärkts.
Citat:
Till Feministiskt intiativ ledning!
Jag fick veta att den som hotade mig igår sitter i styrelsen för @Feministerna Stockholm.
Hur ställer ni er till att någon i F!s Styrelse hotar folk så öppet? Jag skulle gärna vilja ha ett offentligt svar.
Hälsningar
Bassam Al-Baghdady
Citat:
Andrés Esteche Caratte
Bassam Al-Baghdady du borde akta dig för vad du tillåter i dina trådar om du vill fortsätta jobba för ABF...
https://twitter.com/Bassamius/status/940925152866562048
Citat:
Givetvis är han även med i #jagärhär
https://twitter.com/sqruv1/status/940949746306420737