Hellre Putinska rysstroll än Marxistiska rysstroll. Men helst inga politiska trollrörelser över huvudtaget. Dessutom är de ryska propagandatrollen i Norden mest fokuserade på att vi ska ta avstånd från NATO därmed så står de på vänsterns sida eftersom SD vill bevara vår halvmedlemskap med NATO.
Då jag ifrågasätter vänsterns uttalande om ryska trollfabriker.
Ryska propagandatroll är ett reellt problem i exempelvis Finland och Estland. I Sverige är de däremot oftast hjärnspöken hos medievänstern. Framför allt är det ett vanligt knep att stämpla anonyma meningsmotståndare som rysstroll. Djupt ohederligt, och dessutom riskerar relationen med Ryssland att försämras ytterligare på grund av detta. Men de finns, det ska man vara medveten om.
Ja, du visar precis det som jag menar: Oseriösa grupper som #jagärhär förstör debatten på denna typ av plattformar. Sammantaget tycker jag därför att dessa sociala medier gör mer skada än nytta. Nyttan är stor – men skadan är större för närvarande.
Tänk om Pelle av mängder av användare öppet hånas och framställs som en ”hatisk” och ”främlingsfientlig” ”nasse” som ”hotar”. Vad tycker mamma, kompisarna i fotbollslaget och alla möjliga andra då?
Mobbarna i #jagärhär kan mycket lätt mer eller mindre förstöra livet för Pelle och hans närstående som det är nu. HUR ska Pelle och hans närstående kunna skydda sig mot ett drev från #jagärhär och deras gelikar?
Till skillnad från tex #metoo (som verkar för att hänga ut och smutskasta personer på nätet för saker de påstås ha gjort i det verkliga livet) så ska #jagärhär verka för att bekämpa trakasserier på nätet.
Det verkar som man missat sin agenda och blivit det destruktiva nättroll man inte skulle vara.
Till skillnad från tex #metoo (som verkar för att hänga ut och smutskasta personer på nätet för saker de påstås ha gjort i det verkliga livet) så ska #jagärhär verka för att bekämpa trakasserier på nätet.
Det verkar som man missat sin agenda och blivit det destruktiva nättroll man inte skulle vara.
Ju mer jag ser av #jagärhär och hur de stöds av MSM och PK-etablissemanget desto mer övertygad blir jag att detta var syftet från början; en hänsynslös och hårdför åsiktspolis som anklagar och skrämmer folk till tystnad. En sådan grupp drar givetvis till sig rent sadistiska typer som njuter av att krossa andra.
Citat:
Ursprungligen postat av Vem0th
Det har redan sluppit ut att #jäh är en politisk aktivistgrupp, till skillnad från t ex IRM och Vita Kränkta Kvinnor så vågar de inte erkänna det. De är antingen fullt medvetna om invandringskrisen eller har mentala block som inte vill acceptera det. Men deras mål är just att sänka invandrings och hedersvåldskritiska debattörer samt Sverigedemokrater.
Problemet som nu har tagit plats på spelplanen är att det är en aktiviströrelse som förnekar att ha influens inför kommande val. Som alla politiska aktivistgrupper så är målet att locka till sig röster från motståndspartier, man handplockar och vinklar information för att påverka opinionsmätningarna. En erkänd politisk aktivistgrupp är detta inget problem, för vi vet redan om vad allt innebär(om man har IQ över 100). #jäh vägrar erkänna detta, vilket gör att utomstående får en helt annan uppfattning och inte kan tolka deras budskap på ett korrekt sätt.
Ledarna och många andra är givetvis fullt medvetna om gruppens politiska syfte. Men många tror säkert på det goda syfte som gruppen officiellt uppger. På så sätt är det en dubbelt vidrig grupp eftersom de även lockar till sig följare på falska grunder.
Citat:
Ursprungligen postat av Nebeltag
Jag förstår vad du menar också. Snubblade förresten över ett autentiskt "Pelle"-exempel efter att ha läst ditt inlägg igår. En av allt att döma helt vanlig kille bannas från Facebook gång på gång då han är punktmarkerad av #jagärhär.
Avstängningsgrunderna är mycket märkliga - vid ett tillfälle räckte det att han använt hashtaggen #Afghanerna. (30 dagar blev straffet för detta.) I gänget som förföljer honom finns bland andra Sten Vedhuggaren (han som brukar kalla moderater högerextremister). Sten har nu trappat upp retoriken och använder epitetet "nazist".
Den förföljde berättar själv på forumet VK, dit han i likhet med många andra avstängda sökt sig. Ur inlägget:
På Twitter kör Researchgruppens/#jagärhärs Loan Sundman skrämseltaktiken genom att nämna killens andranamn och bostadsort, födelseår för hans syskon m.m. Hon försöker också rasprofilera (!) honom genom att antyda att han skulle vara av resandesläkt. Dessutom en lång inkvisition som utmynnar i anklagelsen att den politik han förespråkar (SD) leder till folkmord.
Jeanette och några andra #jagärhärhjon trycker på gillaknappen. Det hela är så sjukt att det knappt finns ord.
Många inom medier, offentliga verksamheter och politiken jublar givetvis åt #jagärhär eftersom de använder samma smutsiga metoder själva när de möter motstånd. Det är människor som inte kan motivera sitt agerande på sakliga grunder utan tar till lögner, personangrepp och härskartekniker. Eller gömmer sig bakom tystnad. Det är inskränkta egoister och fega kräk som påfallande ofta livnärs av skattemedel.
Det är helt omöjligt att diskutera med dessa människor eftersom de fullständigt skiter i alla normer som får vårt samhälle att fungera. Det är människor som är fullständigt oförmögna att ge adekvata svar. De bara maler på med dumheter och personangrepp oavsett sakfråga.
Enda sättet är att visa för så många som möjligt vilka vidriga människor det handlar om. De måste plockas fram i ljuset och avslöjas. En efter en.
Det behövs en slags metoo-rörelse som plockar fram alla de vidriga kräk som missbrukar sin makt för att skaffa egennytta. Gruppen #jagärhär och deras hänsynslösa gelikar inom medier, politik och förvaltning måste avslöjas och visas upp för hela landet.
Ledarna och många andra är givetvis fullt medvetna om gruppens politiska syfte. Men många tror säkert på det goda syfte som gruppen officiellt uppger. På så sätt är det en dubbelt vidrig grupp eftersom de även lockar till sig följare på falska grunder.
Ett par meddelande skrivet av jagärhär tanter som direkt bryter mot deras regler. Kommer dom få någon bestraffning när det gäller sina egna medlemmar? Nej knappast det har vi ju sett gång på gång att dom inte bryr sig om sina egnas hat.
För övrigt skrivet under AB artikel "Mona Sahlin: ”Blev trakasserad av ministerkollega”
SD:are alltså. Hotar med folktribunaler mot meningsmotståndare efter 2018, men ylar att de blir TYSTADE så fort nån vänstertomte gör ett handhjärta.
Jag ser att detta är ditt allra första inlägg på Flashback. Välkommen verifiedvendor! Tråden handlar dock inte om SD utan om gruppen #jagärhär och dess medlemmars postande på Facebook, Twitter etc. Jag föreslår att du skummar igenom tråden, åtminstone några veckor bakåt.
Gruppen är uppenbart en antidemokratisk och fascistoid åsiktspolis med syfte att hindra en saklig diskurs kring konkreta samhällsproblem. Många exempel på konkreta samhällsproblem finns i följande tråd: (FB) "Sverige går mot en systemkollaps" - vilka är bevisen?
HUR ställer du dig till #jagärhär och deras metoder, verifiedvendor?
Jag ser att detta är ditt allra första inlägg på Flashback. Välkommen verifiedvendor! Tråden handlar dock inte om SD utan om gruppen #jagärhär och dess medlemmars postande på Facebook, Twitter etc. Jag föreslår att du skummar igenom tråden, åtminstone några veckor bakåt.
HUR ställer du dig till #jagärhär och deras metoder, verifiedvendor?
Nu kanske jag är naiv, men finns det ingen möjlighet att gå över huvudet på FB Sverige (som är besudlat av #jäh-folk) och kontakta FB USA och informera dem om läget?
Tyckte det här var lite intressant, att man medvetet skippar att föra diarie vid något som kan extremt problematiskt kopplat till en speciell typ av kvinna som mer eller mindre har samma sorts mentalitet som väldigt många äldre kvinnor i #JÄH verkar ha.
Tänkte att jag bifogar detta då det skulle vara högst förvånande om någon som är inblandad INTE är med i #JÄH eller om det rentav är någon som vet mer om fallet?
Är det denna typ av samhälle som #JÄH leder till? Att det som är obekvämt ska gömmas och sopas under mattan?
Rektor tvingade lärare att prata sex efter affär med elev
HALMSTAD
Många SFI-lärare kände obehag när rektorn ville att de skulle prata om sex på en arbetsplatsträff. Bakgrunden nämndes nämligen inte: att en lärarinna haft en relation med en elev – som sedan stängdes av när hon anmälde honom för hot.
12 Dec, 2017 Halmstad
Det är en fredagseftermiddag på kommunala vuxenutbildningen i slutet av oktober. Lärarna som undervisar i SFI, svenska för invandrare, är kallade till en så kallad APT, en arbetsplatsträff.
En APT är egentligen inget konstigt – sådana informationsmöten hålls i regel en gång i månaden och finns reglerade i MBL, Medbestämmandelagen. Det som är annorlunda den här gången är att det inte finns någon dagordning att följa.
Rektor Stefan Ottosson har bara skrivit att de ska ”diskutera hur vi ska ha det med varandra”. I inbjudan har han även lagt till: ”hoppas ni blir nyfikna”.
När de drygt 25 SFI–lärarna – samtliga kvinnor – kommer in i rummet får de sätta sig i en fyrkant mot varandra, innan rektorn inleder med frågan:
– Är det okej att ha sex på jobbet?
Många blir helt tysta, medan några fnissar generat.
– Undrar du om vi vill gå ner i källaren och ha sex? frågar en.
– Nej, jag undrar om ni tycker det är fel om någon har en sexuell relation på jobbet? utvecklar rektorn sin frågeställning.
Det som gör situationen extra spänd är att läraren som sitter på rektorns högra sida precis haft en relation med en 24-årig manlig elev på skolan. En relation som skapat upprörda diskussioner bland de andra lärarna.
Det som rört upp känslorna hos hennes kolleger är bland annat att hon sett till att eleven fick byta till hennes grupp – och fick just henne som lärare – efter att deras relation inletts.
Förutom det generellt olämpliga i att vara tillsammans med någon som är i beroendeställning gentemot en som lärare, finns det också konkreta exempel på hur fel det kan bli. Bland annat att läraren haft prov med eleven, där det handlat om att bedöma hans förmåga att tala svenska – och där hon godkänt honom, samtidigt som andra lärare underkänt honom i förmågan att skriva och läsa.
Till råga på allt blev det spänt mellan läraren och eleven när han efter några månader gjorde slut med henne. I den vevan polisanmälde hon honom för hot, vilket ledde till att Stefan Ottosson omedelbart stängde av honom från skolan.
När vi förflyttar oss tillbaka till den beryktade APT:n är det ändå ingen som ”adresserar elefanten i rummet”. I och för sig är det en lärare som frågar varför de ska diskutera relationer på jobbet just nu – men rektorn svarar bara något allmänt om att ”det har tisslats och tasslats en del på sistone”.
– Det var jättepinsamt att sitta där, med henne i rummet, och inte låtsas om att man visste den egentliga orsaken, säger en lärare.
En efter en får lärarna ge sin syn, även om någon börjar gråta och ifrågasätter varför de inte i stället diskuterar de verkliga problemen som finns på skolan.
– Det värsta var att rektorn hela tiden försvarade att relationer är okej så länge båda parter är myndiga, säger en lärare till HP.
Hur diskussionerna gick finns inte dokumenterat. Vanligtvis skrivs minnesanteckningar vid APT:erna, men vid det här mötet gav rektorn order om att inget skulle skrivas ner.
Flera samstämmiga vittnesuppgifter till HP från lärarhåll återger dock hur Stefan Ottosson sammanfattade med att framhålla att ”kärlek och sex är något av det finaste som finns – och att ingen ska lägga sig i vad som föregår mellan två vuxna människor”.
I ett brev till personalen skrev rektorn senare: ”Tack för en bra fredag! Min känsla var att vi kom varandra lite närmare under dagen.”
Fotnot: HP har förgäves sökt rektor Stefan Ottosson för en kommentar.
Fakta: Skolledningen
Ann-Sofie Sjöholm: chef för utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen. 59 år. Månadslön på 72 800 kronor.
Anna Doverskär: personalansvarig på förvaltningen som HR-chef. 45 år. Månadslön på 53 400 kronor.
Maria Melander: chef för vuxenutbildningen på halvtid, resterande tid chef för Sturegymnasiet. 57 år. Månadslön på 58 200 kronor (varav 1 800 kronor i tillägg för det tillfälliga uppdraget på vuxenutbildningen till halvårsskiftet 2018).
Stefan Ottosson: rektor för SFI. 56 år. Månadslön på 52 500 kronor. Avstängd från arbetet med full lön sedan 4 december, vilket enligt arbetsgivaren beror på samarbetsproblem mellan rektorerna.
Patrik Andersson: rektor för Gruv, komvux och Vårdvux. 47 år. Månadslön på 49 800 kronor. Avstängd från arbetet med full lön sedan 4 december, vilket enligt arbetsgivaren beror på samarbetsproblem mellan rektorerna.
Säger sorry i förväg om detta är alldeles för OT men tyckte det var alldeles för specifikt med hur personerna ifråga handlar för att inte vara i behov att uppmärksamma
__________________
Senast redigerad av RandomAssHamster 2017-12-12 kl. 21:52.
Ju mer jag ser av #jagärhär och hur de stöds av MSM och PK-etablissemanget desto mer övertygad blir jag att detta var syftet från början; en hänsynslös och hårdför åsiktspolis som anklagar och skrämmer folk till tystnad. En sådan grupp drar givetvis till sig rent sadistiska typer som njuter av att krossa andra.
Ledarna och många andra är givetvis fullt medvetna om gruppens politiska syfte. Men många tror säkert på det goda syfte som gruppen officiellt uppger. På så sätt är det en dubbelt vidrig grupp eftersom de även lockar till sig följare på falska grunder.
Många inom medier, offentliga verksamheter och politiken jublar givetvis åt #jagärhär eftersom de använder samma smutsiga metoder själva när de möter motstånd. Det är människor som inte kan motivera sitt agerande på sakliga grunder utan tar till lögner, personangrepp och härskartekniker. Eller gömmer sig bakom tystnad. Det är inskränkta egoister och fega kräk som påfallande ofta livnärs av skattemedel.
Det är helt omöjligt att diskutera med dessa människor eftersom de fullständigt skiter i alla normer som får vårt samhälle att fungera. Det är människor som är fullständigt oförmögna att ge adekvata svar. De bara maler på med dumheter och personangrepp oavsett sakfråga.
Enda sättet är att visa för så många som möjligt vilka vidriga människor det handlar om. De måste plockas fram i ljuset och avslöjas. En efter en.
Det behövs en slags metoo-rörelse som plockar fram alla de vidriga kräk som missbrukar sin makt för att skaffa egennytta. Gruppen #jagärhär och deras hänsynslösa gelikar inom medier, politik och förvaltning måste avslöjas och visas upp för hela landet.
Det är ju inte svårt att räkna ut att medlemmarna i #jagärhär tillhör de värsta vänsteraktivisterna i detta land. Samma klientel som gjort Sverige till Europas sjuka man. Genom genomskinliga #jagärhär outar de sig förstås. Om de inte redan är mer eller mindre persona non grata i vanliga hyggliga kretsar, kommer de definitivt att vara det om ett par år eller så när pendeln har svängt över definitivt mot ett normaliserat, mindre aktiviststyrt, samhälle. De inom #jagärhär som ser vartåt det barkar och snabbt gör avbön, kan möjligen klara sig. Att dessa inte överbegåvade individer som fn befolkar #jagärhär framgent raskt kommer försvinna från alla offentligt betalda uppdrag tar jag för självklart. Så man anar desperationen nu, det är inte bara i politiken de förlorar, det är alla sina framtida utkomstmöjligheter.
Tråkigt att det skulle bli så polariserat. Var det verkligen nödvändigt för vänstern att införa ett yrkesförbud (inom det offentliga) för SD-sympatisörer? Var det värt det? Vad händer när aktivistvänstern befinner sig på fel sida om åsiktskorridoren? (fast svaren på de frågorna får vi nog ta i en annan tråd)
__________________
Senast redigerad av Fnysington 2017-12-12 kl. 23:34.
Tack för länken. Detta med sektmentalitet är intressant.
Finns det några speciella sorters människor - typ psykologiska typer - som lätt blir "sekt-material"?
I "jagärhär" verkar många lärare vara med. De fostrar barn/ungdomar i arbetet i skolan och uppfostrar vuxna på fritiden på nätet?!?
Människan i grunden är ett flockdjur, vi är otroligt enkla att manipulera för att vi är på ständigt sökande efter styrka och trygghet. Om någon ledarfigur påstår att kunna erbjuda allt man söker, så ansluter man. Sedan för att bevara flockens identitet och visioner så måste ledarfiguren övertala/hjärntvätta sina undersåtar att följa regler och förmedla deras budskap för att få flocken att växa.
Detta är därför det finns maffia, gäng, kulter, religioner och aktivistgrupper eftersom tillsammans är man starkare. Därav är självständigt folk som libertarianer och autistiska personer är ett globalt hot eftersom dessa är betydligt svårare att få med sig i sina grupper. Du kanske har upptäckt att sen typ 2-3 år tillbaka så har autist blivit ett glåpord och autism jämförs med cancer.