Citat:
Aftonbladet har varit i kontakt med kvinnan som skrivit inläggen.
– Jag har inga som helst kommentarer, säger hon.
– Men jag tycker det är intressant att du som manlig reporter ringer mig och berättar vad jag skrivit i hemliga grupper, i övrigt har jag inget att säga.
"Som manlig reporter" som ett skällsord rentav. Förmodligen någon genusutbildad ena med andra ord. Blir intressant att se om det blir något av denna förtalsanmälan. På tiden att det blir det gällande alla dessa beskyllningar. Att kvinnor ljuger om våldtäkt är redan bevisat i de 3-4 per år som blir dömda för falsk tillvitelse. Då är det faktiskt extremt svårt att döma för just det brottet så mörkertalet är stort. Att de gör detta på nätet utan att det kommer bli rättslig prövning ens gör att saken är mer vanlig.
Intressant är ju att en förtalsanmälan förmodligen kommer ge denna kvinna en saftigare straff om den går igenom än ett åtal för falsk tillvitelse hade gjort.