Citat:
Ursprungligen postat av
kugutt
OBS! I detta tanke eksperiment kan man bara svara antingen ja eller nei. Alla kan svara, inte bara Clay.
Tanke eksperiment:
Låt oss vrida lite på det Clay, ville du låtit et av dina barn åka ensamma i båt med en människa som spenderade all sin fritid på pervoklubbar i Thailand ? ( har du verkligen sett bilderna från den klubb PM vankade på?) Hans båt var hemmabygd och var av veldigt många ansedd som livsfarlig. Hans kallenavn var typ " tok Pelle".Han kom ständigt med uttalanden som: "åker jag fast i Thailand, får jag vel lära mig at gilla ris" eller " sjunker skutan lång til havs, får jag vel äntligen lära mig at simma då" osv. Ville du låtit et av dina barn åka i väg med denna figur?
Detta är ju helt irrelevant. Vadå 'min barn'? Mina femåriga barn eller min 30-åriga vuxna dotter? Madsen var inte heller känd för att spendera all sin fritid i Thailand på pervoklubbar. Jag skulle inte låtit ett femårigt barn följa med en okänd vuxen man på någon aktivitet alls. En 30-åring bestämmer själv.
Madsen var ju semikänd i Danmark. En kuf, en eldsjäl som brann för sina projekt. Förmodligen med en lättare bokstavskombination, men han var ingen ensam kuf. Madsen verkar ha haft folk omkring sig, varit en social varelse. Om man får tro Merwinna inte utan charm. Jag vet inte hur svårt det tekniskt är att bygga en fungerande ubåt, eller en raket för den delen, men jag anar att det krävs långsiktighet, och en förmåga att dra in pengar att finansiera skiten, och detta verkade Madsen klara.
Som jag ser det var det detta Madsen var känd för. Om Madsen hade fått ha betalande gäster på ubåten, och det fanns historik kunde jag ha låtit ett barn följa med. I alla fall mycket hellre än att exempelvis få umgås med Anders Eklund så som den personen verkar ha varit.