Citat:
Ursprungligen postat av
Bewitched
Det två äldre barnen DB & JB skall höras ang morföräldrarna. Har jag missat något? Är de inblandade i det med?
Vet inte ang JB men DB hördes ju redan i TR ang morföräldrarna. Då han var där dagen innan tillsammans med JM och MR för att hjälpa till med flytten av JM’s möbler. Samt att hans mamma faktiskt pekade ut sin egen som den som faktiskt utförde mordet/var med när det utfördes av MR.
Så det kanske handlar om kompletterande uppgifter kring det för DB’s räkning? Eller så har han valt att berätta mer av vad han vet. Är ganska säker på att åtminstone DB och JB vet mer än vad de berättat. JB sa väl bara inga kommentarer typ och sen en lång utläggning om Aki i TR så vad de vill henne är ju intressant.
(DB’s förhör är för övrigt lite smått hjärtskärande faktiskt. Han gråter högt i rätten och Wenna inleder med att tala om att han på inget sätt är misstänkt för någonting i samband med överfallet på morföräldrarna, den enda som påstått det är din mamma).