Citat:
Ursprungligen postat av
nAJaSSmaSKaRkuK
Jag hatar livet. Jag lider. Jag tycker hela skiten är meningslös. Jag .. är så trött på skiten. Jag har inget mer att säga.. ingen har svaret på de frågor många av oss ställer oss.
Jag hatar Dr.Phil och Operah och regeringen och samhället och alla planeter.
Jag är rädd för alla andra eventuella verkligheter som antaligen kan existera, för det kan vi inte förhindra.
Jag är trött på allt. Jag är trött på att vi vet så jävla lite om universum. Jag tror att sanningen vi lär komma fram till är absurd.
Sedan försvinner hela universum.. poff... vad skulle allt det här vara bra för?
En simpel mäniska ställer simpla frågor. Jag tror inte ens att ajg kan ställa frågorna rätt.. att jag ser på det ur fel synvinkel. Jag är trött på det också.
Jag vill dö, på riktigt.
Vi vet ju hyfsat mkt om universum trots allt. Det är ju rätt fascinerande att nått gasmoln lett till detta och förstå sitt ursprung.
Hur som, det ändrar inte på meningslösheten, annat än att man fått vara med på en djävla resa.
Du har ju fått x antal år, som du har goda möjligheter att fylla med vad du vill. Du kan fylla det med barn, vänner, sex, droger, film, musik, resor, göra karriär, jobba ideellt osv osv.
Du kommer kanske aldrig få reda på vad som före gick big Bang, eller när universum slutat existera. Men att inte vilja leva av den anledningen är rätt drastiskt.
Du är ju inne på det själv, ställer frågorna från fel håll. Om du hade en dag att leva, hur skulle du spendera den. En vecka, ett år osv.
De flesta vill ju ha en palett av olika saker. Sen inrättar du ditt liv så att du har goda förutsättningar att nå dessa saker. Å skit i vad andra tycker om din val, och inte jmf sej med andra (och deras val).