Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Det ser ju verkligt skumt ut. När jag läste det där så undrar jag också lite varför en före detta chefsåklagare som inte är direkt involverad går med på att ställa frågor så, off the record? Även om Högberc skulle ingått i utredningen hade det väl varit högst olämpligt, om nu uppgiften att de kände varandra väl stämde, det är ju en uppenbar jävssituation enligt de flesta moderna västerländska förvaltningstraditioner.
"
Den 5 juli 2004 kl 17.30
På en gata intill Almedalen I Visby tilltalas Jerry Martinger av två till synes svenska män i 50-årsåldern. Den ene säger ungefär följande:
"Du har några olämpliga kontakter som vi vill avråda dig ifrån att ha. Håll dig till dina gamla bekanta, typ
Sven Högberg och Seppo Friari, och ge fan i Palmemordet.
Sådana med doktorshatt skall du passa dig jälvligt noga för, då är det bättre med sjuksköterskor, men Jane är ju död förstås". Därefter säger den andre ungefär följande: "En person som sitter inne med lösningen på det som satt dig i klistret under de senaste åren lever fortfarande och kan kanske hjälpa till så att sanningen i ditt ärende kommer fram och du frias. Men då måste du också sluta med de olämpliga kontakterna. För man vet ju inte heller hur länge den som har lösningen lever. En vacker dag kanske han tröttnar på all god mat och dryck."
Anmärkning: Kan det vara
Carl Lidbom som avses? "
"Den 3 augusti 2004
Tidningen Svenska Dagbladet innehåller denna dag en minnestext över
Carl Lidbom. Det visar sig att denne avlidit den
26 juli"
"Den 25 juli 2005
Tidningen Svenska Dagbladet innehåller denna dag en minnestext avseende förre chefsåklagaren Sven Högberg. Det visar sig att även
Högberg avlidit, nämligen den
20 juni"
- Ja, den turen är också märklig. Sedan dog han, och CL.
Jag funderar på vem/vilka med doktorshatt som avses? Hur var det med Stenbeck, han var ju matglad och han dog ju i Paris? Han hade ingen doktorshatt vad jag kan minnas.
Jan Hugo
Stenbeck, född 14 november 1942 på Östermalm i Stockholm, död 19 augusti 2002 i Paris