Citat:
Ursprungligen postat av
dicf
Har märkt att fler har bilder på sig själva och ibland går ut med eget namn. Så var det inte för 10-15 år sedan, då var det nästan lite tabu att skriva på Flashback.
Det är någonting som jag har noterat också. Om än i mindre omfattning. Jag har sett nyregistrerade användare som har reggat sig med sitt eget för och efternamn (vilket har bekräftats när man har googlat namnet och ser att den infon som kommer upp vid en googling bekräftar att en sådan person existerar, samt att andra detaljer stämmer överens) för att ställa enstaka frågor. Jag får intrycket att detta handlar om yngre människor som är väldigt vana vid sociala medier; kanske är det människor födda under sent 90-tal, som är uppvuxna med modern teknologi och sociala medier som en självklar del av vardagen. De har Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn (även om det sista kanske inte räknas som ett renodlat socialt medie). De är vana att exponera sig själva frikostigt på nätet och tar sig därför an Flashback med samma inställning; att regga sig med sitt eget för och efternamn blir en lika stor självklarhet här som det är att man gör detsamma på Facebook.
I januari nästa år får de första 00-talisterna, helt i enlighet med regelverket, göra sitt inträde på forumet (med det inte sagt att det inte redan finns en hel del 00-talister som smyger runt här oupptäckta) och jag tror att tendensen att betrakta Flashback i ljuset av sina - förmodligen - omfattande erfarenheter av sociala medier kommer att öka. En användare av yngre årgång benämnde i pm Flashback som ett "chattforum", vilket jag förklarade inte stämde - Flashback är ett diskussionsforum.
Flashback kommer alltid att vara ett diskussionsforum, skulle jag gissa. Det kommer alltid att vara det huvudsakliga och uttalade syftet med flashback.org, men det finns redan nu vissa likheter med renodlade sociala medier och jag tror att forumet i viss utsträckning (många trådar i Laidback/Evighetsdiskussioner fungerar som exempel) indirekt används som ett socialt medie.
Vi har den här tråden i matlagningsforumet----->
(FB) Bilder på dina maträtter v.2, som kan liknas vid hur människor ofta postar bilder på sina maträtter i statusflödet på Facebook.
Personligen vill jag inte att Flashback skall utvecklas för mycket i den riktningen, men jag tror som sagt att tveksamheter och missförstånd kring forumets syfte kan komma att bli vanligare i och med att yngre och yngre generationer (som har sociala medier som en självklar del av sin vardag) gör sitt inträde på forumet. Exempelvis så tror jag att antalet användare som reggar sig med sitt eget för och efternamn kommer att öka.
Som du säger så var Flashback mycket mer tabu för tio år sedan, vid den tiden då jag själv först kom i kontakt med forumet. Visst, många kände till det, men det var inte lika accepterat att hänga här då som idag, 2017, utan forumet var mer som en spännande undergroundoas där man visste att man kunde diskutera ämnen som kanske inte gick att diskutera annorstädes.