2017-11-07, 19:38
  #47197
Medlem
Tulliuss avatar
Jag tror priserna kan falla under 85' i Vasastan redan i vår. Mitt scenario:

Tillräckligt många som köpt nyproduktion med Inflyttning kv. 1. Rimligtvis bokades den sent 2015. I och med att man redan hösten 2015 ville flytta köptes lägenheten kanske tidigt 2014 eller ännu tidigare. Då var priset inte högre än 71' i snitt.

Nu vet jag ju naturligtvis inte hur många i Vasastan som köpt nyproduktion som snart är inflyttningsklart, men jag tror att det är helt rimligt scenario.

Jag skulle önska att vi är trevligare mot varandra även när vi inte håller med varandra. Alpha du får gärna hålla oss uppdaterade om bostadsobligationsmarknaden sticker åt något håll och jag ser fram emot fler av Presidentens medianberäkningar.

Trevlig kväll på er.
2017-11-07, 19:40
  #47198
Medlem
KlausSteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strasburg
du gör amatörmässiga biased gissningar, helt ointressant.

Nej, jag har tvärtom helt rätt.

Jag upprepar frågan: Tror du att folk hade överbelånat sig om de trott sig förlora en massa pengar?
2017-11-07, 19:42
  #47199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KlausStein
Nej, jag har tvärtom helt rätt.

Jag upprepar frågan: Tror du att folk hade överbelånat sig om de trott sig förlora en massa pengar?
folk är inte överbelånade
2017-11-07, 19:44
  #47200
Medlem
KlausSteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strasburg
folk är inte överbelånade

Jaså du. Fortsätt du sticka huvudet i sanden. Men vet om att du aldrig kan ignorera konsekvenserna av att ignorera verkligheten.
2017-11-07, 19:50
  #47201
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Strasburg
folk är inte överbelånade

Inte alla men tillräckligt många för att det kan bli riktigt kladdigt. Och sammantaget har vi en skuldkvot på mer är 180% av disponibel inkomst, dubbelt så högt som för tjugo år sen.
2017-11-07, 19:51
  #47202
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fittfittan
Politiker, FS och MSM har snarare mörkat prisfallet. En enda artikel i DI. Om man inte läst denna tråd eller Fria Tider har man bara läst om att försäljningarna går trögt inte att priset tokrasar.
Det har snarare varit katastrof och domedagsartiklar dagarna i ända. Tom så att Bolund gick ut och bad om att inte skrämma upp folk i onödan.
2017-11-07, 19:56
  #47203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rostigamazon
Nu sjunker priserna på lägenheter/bostäder i Stockholm, bubblan är på väg att spricka.
Tyvärr får jag komma med lite deprimerande nyheter.
Jag fick min värdebevakning från Booli. Min villa har stigit med 1.7% sedan förra månaden. Och hela 4.2% upp på två månader.

Det var lite besvikelse. Jag hade tänkt mig att få se fall på 40-50% så man kan börja grunna ifall man ska byta upp sig. Inte så att jag har något stort intresse för det, men det är alltid lite roligt med möjligheter.

Nej, det här ser deprimerande ut vad gäller uppgradering.
2017-11-07, 19:58
  #47204
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Det har snarare varit katastrof och domedagsartiklar dagarna i ända. Tom så att Bolund gick ut och bad om att inte skrämma upp folk i onödan.


Var hittar du domedagsartiklar? Jag sitter här och längtar efter dessa nämligen.
2017-11-07, 20:03
  #47205
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CardinalSin
Fantastiskt att produktionskostnaderna har sjunkit så pass på så kort tid. Hur kommer det sig? Billigare byggmaterial? Eller har byggarbetarna gått ner i lön?
A) Har de?

B) Eller ser vi att bostadsprojekt skjuts upp eller ställs in?

Jag befarar dock att frågeställningen är lite väl komplicerad för klientelet. Men prova om det går.
2017-11-07, 20:07
  #47206
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Om du har uppfattningen att det betalas överpriser förstår jag inte varför du inte har satt igång att bygga bostäder och sälja. Det vore det självklara.
Det har jag också påtalat många ggr. Men får mest bisarra missnöjesyttringar till svar. Det stärker inte precis bubbepratarnas sak.
1) Titta på antalet byggstarter för fem år sedan.
2) Titta på antalet byggstarter i år.

Till din hjälp, en graf:
http://www.sverigeisiffror.scb.se/hitta-statistik/statistik-efter-amne/boende-byggande-och-bebyggelse/bostadsbyggande-och-ombyggnad/nybyggnad-av-bostader/pong/statistiknyhet/paborjad-nybyggnation-av-bostadslagenheter-2a-halvaret-2017-preliminara-uppgifter/
__________________
Senast redigerad av PresidentBahama 2017-11-07 kl. 20:14.
2017-11-07, 20:08
  #47207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stygotius
Spännande, även om det känns lite att udda att en fond ska vänta ut hela nedgången för att sedan fynda tillgångar till reapris. Hade känts mer naturligt att köpa kreditswappar, blanka bolag, köpa pay-as-you-go-instrument på BR-index (vem som nu skulle sälja det till rimliga priser) eller liknande, för att SEDAN köpa tillgångar på rea.
Som jag minns det var det tal om ett par fonder som skulle följa Valueguard och och tvärtemot för den andra. Det kan nog ha varit 7 år sedan. Men de las nog ned, eller startades kanske aldrig.

Men det hade väl känts skönt att köpa en bostad när tråden startade och pytsa in lika mycket i den som gick tvärtemot index.

Men det är väl inte så dom ide. Den som hyr men ändå vill vara exponerad mot bostadsmarknaden kan ju placera i positiva eller negativa fonden. Och lika så för den bostadsägare som vill hedga.
2017-11-07, 20:19
  #47208
Medlem
Tulliuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Abagnale
Var hittar du domedagsartiklar? Jag sitter här och längtar efter dessa nämligen.
Svenska Dagbladet har väl hållit på i två år och bubbelbabblat som Alpha skulle kalla det! Under hela hösten har de skrivit om det varje vecka, känns det iaf som..

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in