Citat:
Ursprungligen postat av
mitt-namn
Ja, det gick upp av bara farten. Att det går ner av bara farten kommer också att ske men till en viss kritisk punkt där folk vägrar realisera en förlust. Endast de som måste kommer att göra det och de kommer att vara förhållandevis få.
När vi ser prisutvecklingen till exempel på Södermalm under oktober månad så ser vi bara priserna på de objekt som säljs. Det spelar ingen roll att majoriteten lägenheter inte omsätts. Priser sätts på marginalen.
Säg att vi har hundra villor i en förort som värderas till en miljon styck. Marknadsvärdet på alla husen är etthundra miljoner kr.
Så kommer en ekonomisk kris. 10% av husägarna blir arbetslösa och av dem tvingas 10% (dvs en person) sälja sitt hus för att istället pröva sin lycka som räkfiskare i Norge. Resten av ägarna biter sig kvar, lånar av morsan, säljer sin njure osv. och säljer under inga omständigheter.
Således har vi summa en (1) husförsäljning i området. Dock är intresset noll och intet för att köpa hus, folk sneglar mer och mer på en räkfiskekarriär eller att bo under en bro. Vår hjälte Norgefararen får bara ett bud på 350000 som han tvingas ta. Resten av bolånet får han betala av med hög ränta. Nu ser vi att marknadspriset är 350000 med endast ett omsatt objekt. Då har marknadsvärdet för alla husen obönhörligt sjunkit från 100 till 35 miljoner kr.
Det är såhär det fungerar när en marknad "torkar upp".