2017-11-06, 19:31
  #5905
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snillet_1
Enligt GP är Andreas Brännström Blåvitts förstaval:



http://www.gp.se/sport/fotboll/han-%C3%A4r-bl%C3%A5vitts-huvudval-i-jakten-p%C3%A5-ny-tr%C3%A4nare-1.4804090

Jag säger då det.
Utav alla dessa gissningar man sysslat med under säsongen, kanske tidningarna GT och GP äntligen hittat rätt bland alla dessa ”enligt uppgift” som det skrivits om i dessa två tidningar.

Sportjournalisterna i dessa två tidningar tycks vara ostabilare och virrigare än dom lag dom skriver om.

IFK Göteborg har lyckats sparka så väl Stahre som Lennartsson , och inte fan blev det bättre för det. Prova att sparka Gren. Kanske är det han som är pappa till otrivseln i laget ??

Det kan mycket väl vara så,kanske, eventuellt,gissningsvis,möjligen säkert eller oklart. Samt troligt eller ”enligt uppgift”
__________________
Senast redigerad av zebop 2017-11-06 kl. 19:54.
Citera
2017-11-06, 19:32
  #5906
Medlem
civilians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 5549
Hur har Simon Olsson sett ut? Trodde inför säsongen att han skulle slå igenom stort.

Enligt mig kanske den enda som gjort en riktigt bra och stabil säsong i Elfsborg och han hyllas förbehållslöst av de flesta supportrarna här. Tyvärr faller han väl lite i glömska hos andra supportrar eftersom resten av laget varit så kopiöst jävla dåligt under säsongen. Det var längesedan jag såg en sådan otroligt talangfull spelare i Elfsborg, och då har talang ändå knappast varit en bristvara i denna förening det senaste årtiondet!
__________________
Senast redigerad av civilian 2017-11-06 kl. 19:42.
Citera
2017-11-06, 19:32
  #5907
Medlem
Readyfreddies avatar
Bekräftat att rör sig om blodpropp i lungan/lungorna för Sundgren.
http://www.aikfotboll.se/nyheter/uppdatering-gallande-daniel-sundgren-2017-11-06

Riktigt trist och framtiden får utvisa hur det blir med den fortsatta karriären.
Citera
2017-11-06, 19:42
  #5908
Medlem
bagarn29s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cruachan
Det är så väldigt lätt att ett guldfirande blir löjligt pajigt, särskilt då guldet säkrats flera omgångar från slutet. Så blev det inte i går. Har precis sett om firandet och fylls återigen med en enorm stolthet över Malmös historia och storhet. Tårar i ögonen när Yvonne Bjerkenlöv, med 40 år i föreningen, räckte över guldmedaljen till Mackan.

Ja jäklar.

Jag håller med dig. För min del var det extra kul att se min ungdoms idoler som Krister K, Klumpen och Tejpen. Synd bara att den störste i MFF:s historia, efter Eric P, Bosse Larsson ville närvara.
Citera
2017-11-06, 20:35
  #5909
Medlem
anteri17s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snillet_1
Enligt GP är Andreas Brännström Blåvitts förstaval:



http://www.gp.se/sport/fotboll/han-%C3%A4r-bl%C3%A5vitts-huvudval-i-jakten-p%C3%A5-ny-tr%C3%A4nare-1.4804090

Känns mediokert. Failade i Sirius och AFC. Vann ettan med ett överkvalificerat DK. I år har DK spelat under sin truppmässiga styrka.

Generellt en tränare med benen i både den gamla och nya skolan.
Citera
2017-11-06, 20:49
  #5910
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snillet_1
Enligt GP är Andreas Brännström Blåvitts förstaval:

http://www.gp.se/sport/fotboll/han-%C3%A4r-bl%C3%A5vitts-huvudval-i-jakten-p%C3%A5-ny-tr%C3%A4nare-1.4804090
Borde inte Jimmy Thelin vara ett bättre val? Klassiskt blåvittspel med hög snabb press och tryggt grundspel. Jimmy har visat vad han gör med små medel och borde inte vara allt för dyr. Nu redo för större uppdrag.

Han och Gren jobbade väl dessutom ihop ett tag i J Södra?
Citera
2017-11-06, 20:59
  #5911
Medlem
motvalls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anteri17
Känns mediokert. Failade i Sirius och AFC. Vann ettan med ett överkvalificerat DK. I år har DK spelat under sin truppmässiga styrka.
Du missade det mellan DK och DK, Han lämnade Borlänge då dom funkade/kom upp och var i Hammarby som ungdomstränare när de lagen var färdiga för att ta ett par juniorguld. När så kraven kom på dessa, sådana gör det alltid även i Bajen, drog han tillbaka till Dalkurd. Noll respekt för Brännström på alla plan.
__________________
Senast redigerad av motvall 2017-11-06 kl. 21:26.
Citera
2017-11-06, 21:23
  #5912
Medlem
Gallachers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vf
CL-pengarna har väl använts till att amortera av lånen på arenan?

Stämmer.
Även; http://www.fotbolldirekt.se/2015/08/28/klart-mff-koper-loss-swedbank-stadion-bekraftar-jatteaffaren/
Citera
2017-11-06, 22:26
  #5913
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Readyfreddie
Bekräftat att rör sig om blodpropp i lungan/lungorna för Sundgren.
http://www.aikfotboll.se/nyheter/uppdatering-gallande-daniel-sundgren-2017-11-06

Riktigt trist och framtiden får utvisa hur det blir med den fortsatta karriären.

Karriären är sannolikt inte i fara. Vanligtvis är behandlingen blodförtunnande i 6 månader. Exempel på andra idrottare som fått lungemboli (som Sundgren) och/eller djup ventrombos och fortsatt karriären: Serena Williams, Chris Bosh, Steven Stamkos, Phil Jones. Angående behandlingens längd är det väl svårt att ha bättre tajming än Sundgren. Bör vara tillbaka till säsongspremiären.

En ovanlig men inte sällsynt sjukdom hos unga friska individer.
Citera
2017-11-06, 22:42
  #5914
Medlem
Tlagnojs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrOrdonnee
Isak eller Strandberg (båda) var väl hyffsat fungerande i fjol?
Bangura eller Goitom 2015?

Ah ja Isak undantaget, men han kom från organisationen. Strandberg kom på lån ett halvår, Bangura och Goitom återvändare.

Alla anfallare som värvats under perioden efter Igboannanike som spelat längre än 6 månader och som inte är återvändare är misslyckade. Stefanelli verkar turligt nog vara ett undantag. Han har väl gjort mer mål själv än den samlade målskörden av resterande anfallare vi värvat?
Citera
2017-11-06, 22:43
  #5915
Medlem
ZlatanManias avatar
För att snacka om säsongens höjdpunkt respektive antiklimax:

Höjdpunkt: Stamatopoulos glädjetårar efter derbysegern mot Dif nu i våras. Efter händelserna i och med den uppskjutna matchen mot Blåvitt kunde man inte unna en annan människa mer glädje än just Stam, och vilken jävla match han gör! Håller nollan och står för ett par riktigt bra räddningar. Med tanke på omständigheterna var man ganska så säker på att vi skulle förlora men icke. Riktigt jävla skön seger!

Antiklimax: Braga borta. Obasi ger oss ett tidigt ledningsmål och Braga skapar närapå ingenting, allt ser stabilt ut men så gör Linnér årets tabbe och 1-1 är ett faktum. Är övertygad om att vi hade nått play-off till EL om han bara hade fångat bollen.. Sen är han ute och hänger tvätt när Braga gör 2-1 i 120:e minuten..

Hur ser det ut för er andra?
Citera
2017-11-07, 05:43
  #5916
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ZlatanMania
Hur ser det ut för er andra?

Höjdpunkt: Alla "slutminutsmål", AIK borta, Östersund hemma, Djurgården x2, Elfsborg borta. Som man har njutit varje gång det hänt. Visade ändå på styrka att man kunde ta fram det lilla extra även på slutet.

Antiklimax: Europaspelet, vi vek ner oss fullständigt när det krävdes som mest. Ingenting fungerade i de två matcherna om man ska se på det väldigt kritiskt. Flopp, rent av pinsamt, inte för att man åkte ut mot Vardar utan själva inställningen man gick in med.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in