2017-10-13, 23:57
  #30193
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kokatt
Finns det bilder på den styckade kroppen?

Seriöst? Hvilket formål skal dét ha om man inte är störd?
Citera
2017-10-14, 00:01
  #30194
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Men jag kan inte hitta att sågen + andra delar hittats i en pose. Endast en ensam såg på botten, som nu tekniskt undersöks.

När de senaste fynden (i alla fall med kroppsdelar) hittades skrevs det i artiklar att kniven hittats i en påse ihop med Kims kläder. Kanske blandar du ihop det?

http://omni.se/a/eAlRM
Citera
2017-10-14, 00:09
  #30195
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vekruset
Men ottoplommon, infon säger ju strax före eller efter dödsögonblicket. Du kan inte påstå att KW slapp känna sexualsadistens hugg.

Jens Möller säger ca 4 st meningar på presskonferensen. Sedan var det någon som la ut förklaring från rättsmedicin.
Nu citerar jag taxenSixten här "Jag orkar inte tjata mer om det här". förra helgen när hela FB gick bärsärkagång med att Madsen skulle ha sågat ihjäl KW levande. Och att detta skulle vara dödsorsak.
Ja,hade PM haft en motorsåg men vad vi tror så hade PM en fogsvans.
Så det är knappast sannolikt. Det tar ganska lång tid att såga med en sådan.
Men om någon har citat från Jens Möller samt citat från rättsmedicin förklaringen så hade det varit snällt att lägga ut dem här. För att undvika missförstånd. Eftersom jag för länge sedan jobbat inom sjukvård så vet jag ju vad kliniskt död betyder. Men jag kan ha missförstått också.
__________________
Senast redigerad av ottoplommon 2017-10-14 kl. 00:16.
Citera
2017-10-14, 00:14
  #30196
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Whyback
Kvinnor behöver bekräftelse och ömhet, det behöver också män, men kanske i lite mindre omfattning än kvinnor. Det är nog biologiskt betingat, men helt OT i denna tråd....
Vi talade om Peter Madsen. ibland får man sätta sig in i en konversation för att förstå ett enskilt citat.
Citera
2017-10-14, 00:21
  #30197
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kokatt
Finns det bilder på den styckade kroppen?
Det är väl klart- polis och obducenter dokumenterar så klart.

Men ingenting sådant bör nå ut till allmänheten.

Om fotona används vid rättegången för att förklara bevisning, så ska endast de berörda vara närvarande.
Det är ingen skillnad i Danmark och här- kantänka.
Allmänheten mår mycket bättre av att inte få se. VI kan nog ändå ana oss till tankemässigt - om vi så vill.
Så inga foton för oss.
__________________
Senast redigerad av moshes 2017-10-14 kl. 00:36.
Citera
2017-10-14, 00:32
  #30198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Whyback
Kvinnor behöver bekräftelse och ömhet, det behöver också män, men kanske i lite mindre omfattning än kvinnor. Det är nog biologiskt betingat, men helt OT i denna tråd....

Så behöver det inte vara- en man kan törsta lika mycket efter ömhet och bekräftelse-
- det beror väl vad individen fått med sig i början av livet. Start bagaget!
Men kvinnor har klenare muskler
Citera
2017-10-14, 00:39
  #30199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T34Panzer
Onödigt klankande på såväl mej som ”Grumpy” :-( Det är väl helt ok att kunna få efterfråga källa när vi debatterar här? Det uppstår lätt trådsanningar, ibland pga missuppfattningar eller att media faktiskt skriver fel som tex i detta fall pga översättningsmissar.
Förlåt! Lät det så? Det menade jag verkligen inte. Jag var bara inte så pigg på att leta i bt.
Eftersom "Grumpy" är väldigt noga med rätt fakta så bara slog det mig som första tanke att han kanske hade länken kvar. Jag menade bara att hjälpa till.
Citera
2017-10-14, 00:48
  #30200
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Förutsättningen för att det ska blöda ger väl också att "avtappningen" sker ganska tätt inpå dödsögonblicket. Exempelvis om man avlivar djur för slakt så görs det ofta med bultpistol mot huvud och därefter tappas de, det är väl så att köttet lättare blir skämt om det inte görs så.
Det är väl kanske därför de uttrycker det som att styckningen skett i nära anslutning till dödsfallet, eljest kanske inte ev blåmärken och liknande uppstått. I daCosta fallet uttalas att mjukdelarna är "blodfattiga" i obduktionsprotokollet men jag har inte helt klart för mig om man avser att kroppen faktiskt verkar tömd på blod eller om det skulle vara en konsekvens av ett sjukdomstillstånd (leukemi ger väl exempelvis en obalans med konsekvens av brist på röda blodkroppar).

Da Costa är jag inte insatt i alls.
Citera
2017-10-14, 00:59
  #30201
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nebulagalaxy
När de senaste fynden (i alla fall med kroppsdelar) hittades skrevs det i artiklar att kniven hittats i en påse ihop med Kims kläder. Kanske blandar du ihop det?

http://omni.se/a/eAlRM

Tack för tanken, men nej. Jag vet att jag läste polisens hemsida. Möjligen utgick jag från att presskonferens fanns och av misstag såg början på en tidigare ... ingen aning.

Det är så j-a förargligt bara. Dessutom vill jag veta ...
Citera
2017-10-14, 01:15
  #30202
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Florman
Det är väl inte så konstigt om Madsen inte visade journalisten Djursing som skrev en bok om honom, att han var intresserad av våldsam sex, det är ju väldigt tabu, i synnerhet om det börjar röra sig om blod och död. Sådant kan bara gelikar eller "frigjorda" kvinnor han haft sex med förvänta sig att få ta del av.

Men det vore ju intressant att veta vad han menar med "klä ut sig"? Är det BDSM-plagg han menar eller de där militärplaggen han ska gilla?
Han tände på sjöjungfrur
Citera
2017-10-14, 01:16
  #30203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
Jag vill gärna svara dig för du ställde en fråga som jag funderat på själv.
Hur kunde Madsen flyga under Radarn i 46 år?
Det är inte svårt att tycka om den "officiella bilden av Madsen. Dvs så som han presenterar sig själv utåt. En sak som slog mig tidigt var att han i allt återkom till-Att jag vill ju inte skada någon människa ju.
Enligt vänner/medarbetare så är han besatt av säkerhet. Och vare sig det gällde raketuppskjutningar
eller Ubåten så tjatade PM-Att jag vill ju inte skada någon människa ju. När det gäller hans anarkistiska dröm. Så sa PM så här."Ja,jag vill inte göra ett bankrån så att någon människa kommer till skada. Men flyga i luftballong över Köpenhamn däremot med polisbilar som jagar mig på marken."
Det här med att "Inte skada någon människa" är som ett mantra som PM ofta rabblar.
Då kan man fråga sig utifrån vad vi nu vet,nämligen att PM är manipulativ. Han ljuger och duperar.
Så var det här ett sätt för PM att dupera folk. Att PM är medveten om att han skadar folk och detta tjat -Att han inte vill skada någon,kan det vara ett sätt att vakcsinera sig själv mot minsta misstanke att det är något som han faktiskt fantiserar ofta om. Ett annat alternativ till det skulle kunna vara att PM har en röst i huvudet som hela tiden säger Inte skada,inte skada. Även om PM är sexualsadist så kanske han inte vill skada på riktigt. Han kanske kämpar med sina demoner och försöker att få utlopp på annat sätt. När jag skrev om skambrott utgick jag faktiskt från att PM hade en diagnos där man inte känner ånger eller skuldkänslor.(För att jag var så arg över det här med kniven.) Men han har ingen diagnos ännu. Men det finns alla varianter på de här störningarna. Så jag tror faktiskt att en del Sexualsadister iallafall både njuter av sina brott och samtidigt har skuldkänslor och skäms över det förfärliga brottet de gjort mot en människa. Sexual sadisten Ulf Olsson (med blandade störningar) tog ju livet av sig. Om det var för att han blivit avslöjad eller om det var för att han hatade sig själv? Många som tar livet av sig gör det för att de inte tycker om sig själv. Nu tänker jag inte skriva mer om ämnet efersom de stör somliga skribenter som inte kommer med konstruktiv kritik. Och inga länkar som motbevisar de jag sagt. Vad jag förstår så bara retar det dem. Deras egna skriverier förargar mig men jag brukar inte lägga mig i vad de håller på med. Jo,när folk kört fast i gamla hjulspår med helt ko-ko fakta.
Då brukar jag påpeka det. Eftersom att fel fakta leder till helt fel slutsatser.
Om du googlar PM konstnärskollektivet half maskin så kan du nog läsa vad de klädde ut sig till där.
Jag har själv ej fördjupat mig i det nämligen. Så även om det var trevligt att samtala med dig så får du fråga någon annan nästa gång. Så ta inte illa upp om jag ej svarar. Det är inget personligt mot dig.
Utan helt enkelt för att jag får okonstruktiv kritik som gör mig ledsen.. Som jag sedan måste lägga ner massor med energi på att svara på genom att försöka gissa mig till vad det är de kritiserar. Att jag försökt vara tydlig med att påtala att de flesta personlighetsstörningar samt pharafiler är harmlösa beror på att någon läsare eller skribent kan ha något sådant. Och jag vill inte att någon ska tro att det är något allvarligt fel på dem för det är det oftast ej.Godnatt
Försöker man förstå en sån här person efter normalitet så funkar inte det. Utgå från att han ljuger med lätthet om det mesta och att yta är Allt.
Jag, och de flesta, håller med dig om att det är helt ok med parafilier. Det är en privatsak och en sak mellan samtyckande vuxna som vi inte ens har att göra med.

Att en sån som Madsen skulle må dåligt av det han gör, så är det inte. En sån här tycker möjligen synd om sig själv om de blir påkomna, men det är en annan sak. Ta inte åt dig av vad folk tycker på internet, men det vet du väl? Och mig behöver du inte svara, speciellt inte när jag kastat ut nåt lite allmänt sådär. Och ja, varje självmord är ett misslyckande för alla oss andra minst lika mycket som för individen själv. Vi ska inte vara fördömande och vi ska stötta varandra.

Tack för googlingstips!!

Citat:
Ursprungligen postat av moshes
5/10 uttalade sig Thomas Djursing i Expressen angående de filmer som hittades i Madsens dator.
T.D. -citat -Visst sex är viktigt i hans liv, och han experimenterade mycket.
Men det har aldrig varit så här extremt, snarare har det handlat om att klä ut sig-säger
T Djursing-
som skrev boken "Raket Madsen".
Artikeln om Thomas Djursings egen uppfattning skrevs av reporter Magnus Andersson.
Ska leta mer på det, tack Önskar att nån lagt ut boken, och filmen. Men inte funnit vare sig den ena eller den andra.
Citera
2017-10-14, 01:24
  #30204
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Da Costa är jag inte insatt i alls.

Om inte blod tappas ut så uppstår väl så kallade likfläckar ganska snart på grund av att blodet sjunker ned till lägsta punkten i kroppens position när blodcirkulationen upphört. Om man då tänker sig att det gått någon stund från det hon avlidit (hjärtdöd) så borde kanske blodsutgjutelser rimligt bara ske på den nedre delen av det som tas av. Exempelvis om hon ligger på magen när huvudet tas bort så uppstår blåmärke kanske på framsidan av halsen där blodet samlats?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in