2017-10-13, 13:37
  #30061
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gubbrora
Du ska nog inte underskatta hans eventuella medfångars förmåga att försvar sig mot det inbillade geniet. Deras erfarenhet av våld överstiger vida Madsens. Likaså deras vilja att utöva våld mot sin omgivning. Madsen lyckas enbart med att slakta en försvarslös kvinna. Som våldsman är det knappast speciellt imponerande eller avskräckande.

Jag underskattar inte omgivningen. De är som Anders Eklund som har gett sig på ett barn. Vi vet redan att han är snudd på efterbliven. De flesta fångar med vårdproblematik är korkade, de kan inte mycket då de har bestående läs och skrivsvårigheter.

Madsen är i förhållande till andra våldsbrottslingar mycket farligare då det vi ser nu i efterhand som bristande kunskaper i den miljö han ville vara i är inte så lite kunskap bland andra fångar. Madsen var beundrad och det framkom i media innan alla förstod att han brutalt lustmördat Kim Wall.

Jag har bara på känn att danskt rättsväsende inte kommer ge Madsen en chans att dupera eller skada mer människor.
Citera
2017-10-13, 13:39
  #30062
Medlem
Sockerhens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kimma7
Madsen menar alltså att den absolut bästa platsen att dumpa ett lik på är i Kögebukten? Geniet kom fram till att det är så gott som omöjligt att hitta en kropp där. Ändå så hittar polisen inte bara samtliga likdelar, utan även mordvapen, styckningsvapen och kläder.

Ifall det är något som man har lärt sig under det här brottsfallet så är det att allt Madsen säger är rent skitsnack. Finns ingenting som stämmer av den dyngan han häver ur sig. Han är säkert bra på att övertyga sin omgivning, men sådana personer blir alltid genomskådade förr eller senare. Skulle gissa att majoriteten av personerna som han har gjort sig ovän med genom åren är personer som har ifrågasatt hans kunnande.

Madsen är en ordbajsande bluff.

Har de hittat armarna menar du?
Citera
2017-10-13, 14:09
  #30063
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gubbrora
Det som slår mig i det här fallet är att det är så illa genomfört så att jag svårligen kan tänka mig att det är planerat. Det må var att Madsen tidigare fantiserat/diskuterat om att dölja ett lik i Kögebukten. Men det han rimligen måste insett är att för att bli trodd måste han ha en trovärdig förklaring till varför Kim inte fanns på båten. Att påstå att han släppt av henne på en plats som är övervakad av bevakningskameror är direkt enfaldigt. Det tyder knappast på någon större planering eller intelligens.

Därefter har det bara gått utför för karln. Han har naturligtvis otur att torson återfanns relativt snabbt. Det han borde gjort då hade inneburit ett erkännande istället för krystade förklaringar som antagligen främst är till för honom själv. Nu återstår bara att vänta på den rättspsykiatriska utredningen för att se om Madsen är så tokig att han ska spärras in och hållas neddrogad resten av sitt liv. Karln har förbrukat sin rätt att vistas bland vanligt hyggligt folk för evigt.

Det jag är lite nyfiken på är om han verkligen lyckats dölja sin sjuka läggning helt för sin omgivning eller om man så här i efterhand kan se tendenser till hans perverterade läggning

Jag tror att det var planerat, men att han blev hittad av kustbevakningen mycket snabbare än vad han hade räknat med. Därför hann han inte göra sig av med ubåten eller placera sig själv på en trovärdig plats. Därför fanns det också kvar dna och benflisor från KW på hans kläder. Och därför drog han till med en usel och kontrollerbar förklaring (att han släppt av henne på kajen).
Citera
2017-10-13, 14:16
  #30064
Medlem
Basterdss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Bara för att det var en urusel plan, så är det ändå en plan. Som sket sig.

Madsen hade ett uppblåst ego på en mycket skör grund. Alla som ifrågasatte honom blev hans fiender.

När han diskuterade Crime och perfekta mord och dumpning av lik i Kögebukten, med sina vänner, trodde säkert Madsen att han kommit på något listigt som ingen annan har kommit på tidigare. Just för att han inte hör motargument. Madsen vårdade bilden av sig själv som begåvad och intelligent, en sak som borde ha blivit svårare allt eftersom han blev äldre.

Det betyder rent praktiskt att han hade en del kunskaper, men han var inte mottaglig för ny. De kunskaper han hade som ung räckte för hans olika projekt, då. Men nu har det gått en massa år med nya saker att lära sig som Madsen inte lärt sig. Inte undra på att de blir problem för det enda försvar Madsen har är aggressivitet. I Madsens kaotiska inre finns det mindervärdighetskomplex och ett behov att hävda sig.

Jag har sett olika grader hos män med den problematiken, och det främsta kännetecknet är att de alltid måste få rätt. Särskilt mot kvinnor och myndigheter. Dessa män tar tycke energi med sitt tramsande, då de aldrig ger sig. Det finns alltid en önskan om att imponera på någon högt uppsatt som bestämmer, och få dem att ändra sig efter kloka ord av ett geni. Nu har jag förstått att det kan innebar fara att ha med dessa män att göra. För när vi andra tror att det är över, börjar det för dem.

Av vad som framgått i dansk media ser polisen och åklagaren på detta som ett planerat mord. De har hittat motivet, snuffilmerna, och fått fram vittnen på att Madsen hade dessa tankar om att dumpa lik i Kögebukten. Nu ser vi alla att detta var en fantasi som Madsen förverkligade när tillfälle uppstod. Kim Wall var dödsdömd när hon klev på u-båten.

Precis som jag misstänkt hela tiden! Jag hävdar även att horor å bdsmfolk strippor i hans närvaro tex fått betalt för att leka ut dessa sjuka fantasier! Så om du som varit med om detta och läser här snälla hör av dig till dansk polis! Du kan säkert få förbli anonym? Mycket viktigt att polisen får höra om alla sjuka detaljer för å sätta dit detta avskyvärda svin på livstid! Han får aldrig bli en fri man igen!
Å skulle jag gissa så känner hans fru till en hel del av hans sjuka vanställda fantasier i viss mån. Kan denna Diedre vara hans slyna? Å han hennes s.k master?
Citera
2017-10-13, 14:28
  #30065
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av diva59
Tidslinje från BT:
https://www.b.dk/nationalt/norge-har-sammenlignet-peter-madsens-dna-med-uopklarede-drabssager

Overblik: Datoer og hændelser i ubådssagen
* Torsdag 10. august klokken 19 tager Peter Madsen og den svenske journalist Kim Wall afsted sammen i den hjemmebyggede ubåd "UC3 Nautilus". De stævner ud fra Refshaleøen i København.

* Natten til fredag melder Kim Walls kæreste hende savnet. Wall er ikke kommet hjem fra ubådsturen, der burde være endt sent torsdag aften.

* Fredag 11. august finder man efter lang tids eftersøgning "UC3 Nautilus" i Køge Bugt. Ubåden begynder at synke, og Peter Madsen bliver reddet i land. Han siger, at ubåden gik ned efter en fejl i den ene ballasttank.

Politiet oplyser, at Madsen skulle have forklaret, at Kim Wall blev sat i land på Refshaleøen.

* Lørdag 12. august bliver Peter Madsen varetægtsfængslet for uagtsomt manddrab under særligt skærpende omstændigheder.

* Natten til søndag får man ubåden bragt på land, og undersøgelserne af ubåden begynder. Københavns Politi siger, at ubåden sank som følge af en bevidst handling. Politiet melder ud, at de formoder, at Kim Wall er død.

* Mandag 21. august oplyser politiet, at Peter Madsen har forklaret, at Kim Wall døde om bord på ubåden som følge af en ulykke. Han har efterfølgende skaffet sig af med liget i Køge Bugt.

Om eftermiddagen anmelder en cyklist fundet af et kvindelig i vandet ved Vestamager. Ud på aftenen bekræfter politiet, at der er fundet en torso uden hoved, arme og ben. Identiteten kan ikke umiddelbart fastslås.

* Tirsdag 22. august oplyser politiet, at arme, hoved og ben er blevet fjernet ved en "bevidst afskæring". Politiet oplyser dagen efter, at dna-profilen matcher Kim Wall.

Politiet fortæller også, at blodspor fra ubåden matcher dna fra torsoen.

* Torsdag 24. august er Peter Madsen på ny til afhøring hos politiet. Her bliver han sigtet for usømmelig behandling af lig. Han nægter sig skyldig.

* Tirsdag 5. september afgiver Peter Madsen forklaring i byretten og bliver varetægtsfængslet i fire uger.

* Tirsdag 3. oktober fremlægger anklagemyndigheden nye beviser i sagen efter at have undersøgt Peter Madsens computer. Han bliver varetægtsfængslet i yderligere fire uger.

* Fredag 6. oktober gør dykkere et fund i Køge Bugt, som "formentligt" er relateret til sagen

* Lørdag 7. oktober oplyser Københavns Politi, at man har fundet Kim Walls hoved, to ben og tøj. Dødsårsagen er dog endnu ikke fastlagt.

Lägger till tidslinjen i trådstarten.

/Mod
Citera
2017-10-13, 14:42
  #30066
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
Det finns ingen sådan info.
Mer än att ett vittne såg PM med en såg i handen under dagen gå i riktning mot sin verkstad.
PM själv förklarade att han använt sågen på ubåten och sedan hängt tillbaka den på sin plats.
Men sågen finns INTE i verkstaden OBS! En fogsvans med orange handtag.

Skulle vara smart att ställa frågan:
-Vad exakt skulle du Madsen såga ombord på din ubåt. Med en grovtandad skränkt kapsåg avsedd i huvudsak för trä och fibrösa material.
Det skulle ställa tuffa krav på fantasin.
Måske et juletræ...
Citera
2017-10-13, 14:55
  #30067
Medlem
Kan ett motiv ha varit att spela in en egen snuff ?
Citera
2017-10-13, 14:57
  #30068
Medlem
T34Panzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
Det finns ingen sådan info.
Mer än att ett vittne såg PM med en såg i handen under dagen gå i riktning mot sin verkstad.
PM själv förklarade att han använt sågen på ubåten och sedan hängt tillbaka den på sin plats.
Men sågen finns INTE i verkstaden OBS! En fogsvans med orange handtag.


Kan du hänvisa till nån källa avseende att han gick mot och inte från verkstaden, tack?
Citera
2017-10-13, 14:57
  #30069
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moosky
Kniven och sågen lär prövas mot stick och delningsmönster av kroppen, så där kommer säkerligen svar så småningom. Med lite tur även ett DNA om han nu packat i påsar.En trolig dödsorsak bör räcka också om man kan underbygga sitt utlåtande. Så ett Linda Chen lär vi inte se.

Det som stör min bild är de här sticken för att punktera torson, och det försvann lite med snuff movies och utlåtande om 15 stick totalt. Men att polisen har en presskonferens och uttalar sig om torson i ordalag om att han försökt punktera torson bör stämma för dom är erfarna och inga gröngölingar. Sen återstår att se om man kan sortera dom sticken eller om man ändrar sig helt enkelt. Däremot kommer en rättsmedicinsk strid infinna sig om man inte klart kan fastställa att sticken kom innan efter eller nära inpå döden. Samma med dödsorsaken den får vara glasklar. Motiv är inte direkt juridiskt viktigt däremot uppsåt.¨En del karvar ju oerhört slarvigt och hugger och hackar i ljumskar och till och med hackar en kropp tills den är i delar. Det är inte kirurgsnitt oftast, men en såg är ju väldigt behändigt men inte jättelätt det heller. Att engagera sig och dölja sitt brott genom rör och någon lina osv är mer än ett litet pyssel. Det här har tagit en längre tid att utföra. Dölja och göra sig av med sitt brott och sen tro att han sitter säkert och intalar sig att ingen hittar det här i havet. Ubåten är mord och brottsplats så den sänkte han. Jag tycker nog att han ser skräckslagen ut då han kliver i land, och han hade inte förväntat sig detta uppbåd. Det enda han kan hoppas på är att man inte kan bevisa att det är uppsåtligt mord. En dödsorsak och ett händelseförlopp så är målet i hamn.
Presskonferensen där man uttalade sig om ev. punktering ska nog ses mot bakgrund av att torson då bara hunnit undersökas mycket preliminärt. Man kanske i det läget kunnat konstatera ett 20-tal stick och inte hunnit tolka alla. Obduktionsresultatet var ju sedan vid häktningsförhandlingen inte något som redovisade fullt ut. – Ja, han ser både skuldmedveten och omtumlad ut när han snubblar i land (den ögonlins som hittades i u-båten bör vara hans, och det kan inte uteslutas att KW gav honom mer intelligent motstånd än han räknat med. Under antagandet att hon på ett rel. tidigt stadium förstått att hon inte skulle komma levande från hans u-båtsfälla bör hennes enda tanke ha varit att se till så att PM åkte fast).

Ja, med syftet att KW aldrig skulle kunna återfinnas har han lagt ned tid och möda; hans lögner har dock varit genomskinliga och oövertänkta, och därmed också kunnat vederläggas.
Citat:
Ursprungligen postat av Moosky
En dödsorsak och ett händelseförlopp så är målet i hamn.
Ja, det är som sagt en bit kvar, men den historien är jag övertygad om att KW kommer att kunna berätta på ett sätt så att inga tveksamheter återstår.
Citera
2017-10-13, 15:02
  #30070
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T34Panzer
Kan du hänvisa till nån källa avseende att han gick mot och inte från verkstaden, tack?

"Ett vittne har uppgett för polisen att hen sett Peter Madsen på väg mot sin verkstad med en såg i handen samma dag som u-båten försvann."

https://www.svd.se/madsen-haktad-misstankt-for-mord-nastan-allt-talar-mot-honom
Citera
2017-10-13, 15:07
  #30071
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pulpit
Skulle vara smart att ställa frågan:
- Vad exakt skulle du Madsen såga ombord på din ubåt. Med en grovtandad skränkt kapsåg avsedd i huvudsak för trä och fibrösa material.
Det skulle ställa tuffa krav på fantasin.

Peter Madsen har redan gett en slags förklaring här:

Citat:
- Politiet fortalte, at vidnet beskrev saven som en almindelig fukssvans med et gult eller orange håndtag. Peter Madsen har selv forklaret, at han var på vej ned i ubåden med en sav, fordi han skulle bygge en form for plateau nede i ubåden. Ifølge Peter Madsen endte saven efterfølgende tilbage på værkstedet.

http://nyheder.tv2.dk/krimi/2017-10-12-sav-fundet-i-koege-bugt-i-forbindelse-med-ubaadssagen
Citera
2017-10-13, 15:08
  #30072
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av greyhoundbus
Det var just det det inte gjorde.

Va?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in