Citat:
Ursprungligen postat av
Mastodontish
Med en generation tyska spelare på uppgång av sällan skådad kvalité hade det varit dumt att i nuläget inte svänga om och satsa på dessa. Jag misstänker att detta är Ulis plan och just nu gäller det bara att
Vilka spelare är dessa?
Klopp är en pajas i mångt och mycket när man har ambition att styra 9/10 matcher. Det samt det faktum att han verkar tycka det är rock n' roll med 5-4 eller 3-5 som matchresultat gör han blir helt omöjlig att ha i en storklubb som Bayern.
Hade inte ens velat ha tillbaka honom till Dortmund då han bevisligen inte utvecklats som tränare från sina grundläggande idéer om gegenpressing.
Löw håller jag inte som något extraordinärt. Sett till materialet han har haft till förfogande skulle jag säga att han misslyckats.
Nagelsmann borde ju givetvis vara nr 1.