Citat:
Ursprungligen postat av
Proggrat
Tog alla låntagare ansvar skulle ingen behöva betala 500% ränta och dessa bolag skulle vara putsväck. Men människor är duktiga på att förklara sina idiotiska felslut på kringliggande omständigheter. T.ex nöten här ovanför som måste låna pengar för att spela bort.
Jag är med på det. Att det här företaget, som alla andra skumraskföretag, har sitt säte utomlands där det är svårt att nå dem säger en hel del om vilka bedragare det rör sig om. Om de vet om att de inte gör några fel varför kan de inte ha ett kontor som alla andra företag och kliva fram i ljuset? Troligen för att de har det moraliska vettet att inse vilken korrupt verksamhet de bedriver men att pengarna lockar mer och därför förpassas moralen till andra plats.
Jag tror inte han är en nöt utan att företagens aggressiva marknadsföring kan få vanliga människor att hamna i fällan. Det är lätt att säga det men dopamin och belöningseffekter ska man inte underskatta.
Om vi tar ett extremt exempel som inte direkt har med det här att göra bara för att belysa hur ohederligt mbniskor nuförtiden resonerar. Går jag på krogen och hänger in jackan så betalat jag 20 kr, jag går och sätter mig och äter mat för 460 kr. Jag betalar sen med en 500 lapp, när servitören kommer tillbaka så säger hon att hon inte har växel. Är det mitt ansvar att kolla om de har växel innan jag sätter mig och äter för att inte bli rånad på 40 kr? När jag går ut för att ta min jacka så kostar det 300 kr att få sin jacka. Är det mitt ansvar att kolla alla regler innan man gör nåt?
Det är delvis mitt ansvar men i takt med att de intellektuellt ohederliga människor ökar i samhället så kommer tilliten, samarbetet och trovärdigheten att sjunka som en sten samtidigt som misstron ökar, fler bli icke-solidariska och det kommer bli ett ilsket bedrägerisamhälle där alla lurar varandra i något lokalt pyramidspel.
Vad jag menar är att det finns gränser för vissa saker. Människor lägger gärna ansvaret på individen pga att vi är ett individorienterat samhälle, men den man ger ansvaret borde man ocksp ge makten men det gör man inte. Makten har fortfarande de stora företag och de skiter fullständigt i individen.