Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
Ok. Skjuter man "automateld" med ett sådant vapen föreställer jag mig att kulorna sprids ganska friskt på 300 m. Om han inte försett det med tyngder eller skruvat fast det i något. Avsikten torde vara att skjuta patronvis på avstånd större än 50-75 m, om man vill träffa.
Sen borde väl bössan vilja vandra iväg lite, om inte han håller i med andra handen.
Här är ju målytan förvisso stor... och träffsäkerhet tydligen inte det avsedda.
Testat automateld dem Ak-5 också, skulle gissa man kan hålla sitt vapen med okey träffbild(par meter) vid 5-8 skott, sen går den inte hålla längre och börjar stegra okontrollerat.
Vi skulle skjuta 2 skurar sa som, det var lättare sagt än gjort, då den steg som faan när man närma sig halva magasinet.
Sen kanske en stark person kan hålla den längre.
Var nog en av de roliga grejerna man gjorde i lumpen, och att vi fick skjuta över fruset vatten med träd här och där, tror det var ett träsk.
Det såg precis ut som film, allt flög åt alla håll och kanter när man sköt mot isen.
Dock den övningen vi hade med tidspress och avlossa fem skott, det var ett och ett skott.
Kan inte svara på tiden vi hade, men var inte över 10sek.