Är det dags för en ny "säkerhetsnivå" i diskussionen ( jag tar inspiration av postkods-lotteriets "heta stolen", men där slutar lik-heterna...).
Två dyk är bekräftade, någon gång mellan 20.30 och 9-10 på morgonen efter, fredagen. Det andra dyket skedde på natten och var längre.
Kan vi enas om att "olyckan"/dödsfallet/mordet, eller vad som hände, skedde under det första dyket? Jag tror de flesta är med, säkert en 95-98% av följarna i tråden.
Om det är så, betyder det att KW och PM gått ner under däck, stängt luckan, och PM har släppt in vatten i tankarna, fartyget har sjunkit, eventuellt på sitt karaktäristiska, ojämnt i vågräta koordinater, d.v.s akter före fören, eller tvärt om.
De har varit nere en "kortare" stund, oklart hur kort i tid, och när de åter är i ytläge och klättrar upp till tornet, är KW redan död, eller skadas svårt av luckan vid utgången ( PM's version).
Frågan, att spekulera i, är isåfall vad hände under det ganska "korta" dyket? Gick det sämre att sjuka ner på stället, än det brukade, hur upplevde KW att vara under vatten ( hade hon varit det förut?), startade kanske PM sin sjuka "henne ska jag ha" ide, eller vad?
Detta är kärnan i hela den minst sagt udda händelsen, och det som rättegången förmodligen mest kommer att handla om.
Det andra, längre dyket, lämnar också spekulationer öppna, men många är nog inne på att PM använder den till styckning av den avlidna KW, och kanske lite sömn (!?). För min del, som inte tittat på sjökorten i detalj, borde det vara enkelt att fastställa ganska precis, var han (sannolikt) släppte torson i vattnet, baserat på var det hittades vid stranden.
De två observationerna, från radarövervakningen, dyken, borde vara de två enskilt viktigaste händelserna i färden, för att försöka reda ut händelseförloppet.
Om detta kanske var en redan given plattform för många som följer, kanske några andra kan ha nytta av den.
Nu blir det nog god natt till följare....