[quote=Remark|61839020]
Citat:
Ursprungligen postat av
ottoplommon
Dom pratade och fotades väl av en båtägare vid 20.30 så att en därpå 2-timmars intervju skulle hinnas med i nedsänkt ubåt fanns det inget utrymme för.
Däremot tycker jag din karaktärsbeskrivning av PM nog är korrekt vid ev motgång (kränkthet, hämnd, noll impulskontroll). Hans raketuppskjutning var aldrig förestående, den var framflyttad sedan dagar tillbaka. Det var Bengtssons raket som skulle uppskjutas. Däremot meddelade han att det förestående besök (dagen efter skulle inställas) via ett SMS 22.30.
Om jag inte blandat ihop tiderna.
Nej. Vad jag har förstått pågick intervjun i övervattensläge men ett dyk i vidd Middlegrund-Flakfortet för att KW kanske skulle få uppleva känslan samt ta inspirerande foto till sitt försöksrepotage som hon hoppades att Wired skulle vara intresserade av. I så fall hade de nog gjort om turen med en riktig fotograf ombord vid ett senare tillfälle om Wired hade köpt det.
Det är märkligt att PM med "chock samt "suicidal psykose" så omtänktsamt tänkte på sina medarbetare.
Typ-Synd om dem att behöva stiga upp tidigt helt i onödan när jag nu tänker att ta mitt liv,bäst att höra av mig.

Han var kanske nervös och pressad för att det skulle gå bra för von Bengtsson nästa dag.
Enligt vänner drevs PM av hämdbegär-han ville visa motståndare att han var bättre. Men jag tror att han låg i lä av von Bengtssons kunskaper.