Citat:
Ursprungligen postat av
Kadork
Du får nog släppa den där översättningen, det verkar bara vara du som använder den. Finns inte med i SAOL och inga träffar på google! Låt oss skriva callisons istället. Mandelkakor känns dock som en missvisande benämning, jag skulle nog vilja kalla dem för lyxmazariner. Väldigt goda var de hursomhelst!
Ja, visst är de goda! Nästan ingen åtgång alls i de Lidlbutiker jag besökt, så passa på att handla dem, Lidl lär inte försöka sälja dem i Sverige fler gånger. Tyvärr.
I Aix-en-Provence tillverkas calissonger i särskilt eleganta konditorier och kostar fem gånger så mycket som på Lidl. De säljs som juveler i smyckeskrin. Synd att inte svenskarna fattar vilken exklusivitet detta är. Men Lidl borde inte heller ha gett dem det enfaldiga namnet ”mandelkakor”.