Citat:
Ursprungligen postat av
JayGatsby
Pinsamt Juventus.
Första halvlek höll man ju en bra nivå, hur lyckas man tappa så totalt?
Och vad har hänt med Dybala? Inte ett skott rätt.
Dybala hade en flash in the pan-match mot Barcelona i kvartsfinalen. Före och efter det har han aldrig levererat på den största scenen mot de största lagen. Han fick en oförtjänt stor press på sig efter den matchen. Enligt mig har han en mycket lång väg att vandra för att få nämnas i samma andetag som Neymar, Messi och gänget. Då är han ändå 24 år gammal redan.
På highlightsklipp kan han se galaktisk ut, men för oss som ser varje minut av varje match så finns det mycket kvar att slipa på. Beslutsfattandet i offensiva lägen, framförallt.
Tre supertydliga exempel igår, när han slänger iväg stressade avslut trots att Barcelona-försvaret är få i antal och han har Juventus-löpningar runt omkring sig. Det är i sådana lägen Messi håller i och väntar på öppningen för passning eller eget avslut i momentet senare. Dybala får total panik och skjuter på måfå.