Citat:
Ursprungligen postat av
Sven-Gustaf
1. Varför skulle Kl*s M ställa upp och locka någon till något ställe för någon annans brottsliga räkning? Vad skulle han få ut av det? Ingenting annat än ett personligt helvete som jag kan se.
2. Varför skulle PR misstänkliggöra PU i ett fall där han själv är inblandad och skapa en länk mellan en förmodad brottsling och sig själv? Skylla ifrån sig, visst kan man tänka sig det, men på det sättet skyller man ifrån sig bara om man är mycket, mycket hårt trängd och desperat. Det är tväridiotiskt och förvirrat.
3. Varför skulle PU gömma en kropp från ett mord han inte själv har deltagit i? Han är yngst i hopen och kan ha varit osjälvständig (vet jag ingenting om), men det räcker knappast. Men om så: se 2.
Tack för kommentarerna.
Det jag teoriserar om är kanske inte helt vattentätt, det erkänner jag, men bra att slänga ut idéer och se om de tål granskning av andra.
Men:
PU, knullberg kallad, är ju så in i helvete inblandad.
KM är så in i helvete inblandad.
PR är så in i helvete inblandad, och genom honom MR?
En eller två av dessa har släkt livet på HA, de andra vet vad som hänt och deltagit på ett eller annat sätt.
KM är pilot. Pilot är inte GM. Men kan inte gola av en eller annan anledning.
KM har varit kåt på HA åtminstone under kvällen, PR har varit kåt på HA förmodligen en lägre tid. Meningsskiljaktigheter, svartsjuka, har uppstått mellan dessa efter statt och HA har dräpts till följd av detta, i affekt.
MR i bil med PR. Inte på statt? Men hållit koll efteråt ifall eftersökningarna närmar sig graven.
Knullberg gräver ner liket och traskar sedan genom "ett buskage" för att söka alibi, påverkad och adrenalinstinn.