Citat:
Ursprungligen postat av
Hurt-Åke
Fullständigt otroligt att någon kan vara så korkad att man har ett elaggregat inomhus. Också lustigt att ingen av de som dog uppfattade märkligheten.
Kan det vara så att aggregatet stod inomhus men det fanns ett avgasrör som skulle leda ut avgaserna som det var en läcka på? Jag har så otroligt svårt att föreställa mig att någon kan vara så dum att man fyller en stuga med avgaser från en förbränningsmotor att jag försöker finna alternativa förklaringar...
Citat:
Ursprungligen postat av
iconicatab
Jag kan föreställa mig att pappan byggt och bara använt skjulet som en redskapsbod och i princip aldrig själv vistas inomhus annat än vid skyfall.
Och att elverket köpts och körs för att driva hans favoritleksaker vid utomhusarbete, men har fått 'ett eget utrymme' för att alltid kunna stå redo och startklar.
Medan barn och tonåringar ser med helt andra ögon på sin omgivning och är vidöppna för andra möjligheter och tillämpningar än de vuxna avsett.
Tragiskt iaf.
Notera att det står att aggregatet stod i angränsande rum/biutrymme, inte i rummet där personerna vistades. Jag skulle också kunna tänka mig att ha ett elverk inomhus om man leder ut avgaserna (man bör räkna med ett visst läckage men det mesta borde kunna ledas ut) och väggarna mot andra rum är täta.
Det hade varit intressant att se hur det såg ut i detta fall, om det fanns någon ventil i väggen mellan rummen där luftdraget sög in avgaser till "bostadsdelen". Det måste väl nästan ha varit något sådant samt att aggregatet kanske släppte avgaserna direkt ut i rummet där det stod utan förlängningsavgasrör, annars har jag svårt att se hur det skulle komma upp i så hög CO-halt.