Citat:
Ursprungligen postat av
Grumpyoldfart
Denna 3:e person figurerar igen på som fotograf, var det denna som antogs vara med på ubåten i ett tidigt skede av sökandet månne? Hur vet man att denne person inte var med nere i ubåten?
Går denna ubåt att ens att framföra av en enda person? Ubåtar kräver ju normalt ett visst antal i manskap... har detta tagits upp i tråden?
Som jag förstått det hängde det alltid en massa folk runt Madsen och hans projekt, så det behöver inte betyda särskilt mycket att han och Kim stötte ihop med en person. Som vittne kan han få betydelse förstås.
Ju mer jag ser av Madsen desto säkrare blir jag på att han varit djupt störd i hela sitt vuxna liv; helt fixerad vid sina intressen, droppar hela tiden repliker från filmer - han har levt i en bubbla. Det kan tyckas "charmigt" att han sovit på arbetsplatsen, i en u-båt på ett varvsområden i råkalla Köpenhamn, men det är ganska stört. Inga barn har han heller, vad jag förstått, och även det säger något. Han avslutar en an filmerna jag sett med orden:
"Jag vill bara fortsätta leva på det här sättet, leva det här livet", och det kan nog vara motivet bakom mordet...