Citat:
Ursprungligen postat av
perVers2.1
Om kroppen varit hel hade den då verkligen kommit till ytan så pass snabbt som den nu gjorde?
Är flytkraften sas positiv i de delar som styckats av, kommer dom någonsin att kunna flyta upp?
Tyvärr är ju bålen den mest sannolika delen. Andra kroppsdelar kan flyta upp, men det är sällsynt. "Vanligast"¹ är vad jag förstår fötter, med eller utan underben, som sitter i en sko som i sig har flytkraft.
Kroppen hade antagligen kommit till ytan lika snabbt om den varit hel. Veta går ju förstås inte, men lyftkraften i bålen när tillräckligt med gaser bildats orkar ta med resten av kroppen. Möjligtvis hade det tagit lite längre tid om de andra delarna har negativ flytkraft.
PM verkar ha använt för klena tyngder och gjort hålen i bålen för få eller för små, kanske inte perforerat mag-tarmkanalen. Å andra sidan är det jävligt svårt att veta hur mycket lyftkraft en kropp får. Vatten kommer förändra vävnader rätt mycket i fråga om töjbarhet och genomsläpplighet när det inte längre finns något liv som underhåller vävnader.
Hur vet jag inte.
1) Inte ett jäkla skit är egentligen "vanligt" här...