Citat:
Ursprungligen postat av
DjILY
Det kanske är tid att räta ut denna sak. Hålet ner i ubåten motsvarar inte storleken på tornet. Tornet är ett däck, med en rörpassage ner. Denna passage är 58 cm i diameter (åtminstone på smalaste partiet) och inhyser även en stege som man använder och får samsas med när man ska upp/ner.
Och jag är nog nästan dubbelt så bred som Kim och det skulle inte vara några större problem för mig att gå upp igenom hålet eller för någon att hissa min kropp hel genom hålet ..
Styckningen handlar inte om utrymmet ...
Citat:
Så, de bilder vi har där två eller tre personer står på tornet, så står de på ett däck. Detta däck har säkert något fint namn på ubåtiska, men låt oss kalla det för "torndäcket" eller bryggan, för jag antar att det också tjänar som brygga.
En rimlig tolkning av att han tog längre tid på sig än utsatt (så även om Kim inte hade börjat saknas, så skulle ubåten snart vara saknad) är att han behövde tid för både det ena och det andra. Att samla sig, att lyfta ut kroppen, att stycka den osv. Han kan ju för allt vi vet försökt få upp kroppen i timmar innan han bestämde sig för att stycka.
Nej, han kan inte ha legat för långt på hanen när det gällde styckning .. Att stycka råstycka ett djur tar tid om man inte vet vad man gör -- samma bör gälla för människa...
Citat:
Vet vet vi förstås inte, men det är plausibelt att det finns svårigheter (som vi kanske inte ens tänker på) att få upp en kropp ur denna ubåt.
Nej säger jag.. hon var inte stor i kroppen - och av egen erfarenhet så köper jag inte alls att man behövde stycka henne för att få ut kroppen..
Måtten du anger är i princip standard på äldre hus ... så nej...