2017-08-22, 23:39
  #11737
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Praetori
Han har ok Engelska och bedrövlig men begriplig Tyska. Det hörs dock att han är skandinav i båda fallen väldigt tydligt.

Nja, du är lite orättvist när du säger att han bara talar "ok" engelska. Man hör att han bryter men that's about it.
Som någon som bott (och bor) i Kanada i nästan 20 år måste jag säga att han talar alldeles utmärkt engelska jämfört med de flesta skandinaver, speciellt utalet som är väldigt amerikanisetat på ord som "can't", "flying", " gigantic", "ballast"etc.
Har han bott i USA?

Ytterst få skandinaver pratar så bra engelska som PM. Många tror att de gör det, men det är en annan sak...

Däremot så är tyskan rätt bedrövlig, agreed!😆
Citera
2017-08-22, 23:40
  #11738
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bluis
Man märker hur dansk media styrs av någon som kommer med tekniska detaljer - taktik?
Dansk media är bra på att vara jobbiga och ställa frågor, oavsett vad det gäller för ämne. Dansk polis är aningen mer sensationslysten och frikostig än de Svenska kollegorna.
Man värderar nyhetsvärdet och är inte lika kissnödig kring "konsekvensneutraliteten" (detta begrepp som Svensk media lyckats vända bakfram) som Svenska media är.
Citera
2017-08-22, 23:40
  #11739
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Min Danska är usel minst sagt, men "detta" skall vara upphavet till advokatens dåliga humör : http://www.bt.dk/krimi/politiet-laegger-sig-fladt-ned-i-lig-sagen-jeg-kan-ikke-goere-andet-end-at-beklage

(vad är det riktigt fråga om ?)

Edit : Aha.., hon protesterar att detta skall ha med Kim att göra, om jag begriper det rätt. Detta pga att kroppen inte är identifierad.

Dvs : advokaten gör sitt jobb !

Citat:
Ursprungligen postat av Riomio
I dansk tv i kväll sa de att PM:s advokat sagt att torson har inget med ubåts saken att göra!
Nej Riomio, din formulering tror jag är fel.

Enligt nedanstående artikel (som jag hittade via snapcounts länk) så står det:

- Der er slet ikke ført bevis for, at det lig har noget med min klient at gøre.

https://www.tv2lorry.dk/artikel/efter-forsvarers-kritik-nu-beklager-politiet-ubaads-tweet

Det vill säga.... advokaten hävdar att det inte finns något framfört bevis för att torson har något med PM att göra.
Citera
2017-08-22, 23:41
  #11740
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Riomio
I dansk tv i kväll sa de att PM:s advokat sagt att torson har inget med ubåts saken att göra!

Notera den kryptiska formuleringen.
Citera
2017-08-22, 23:42
  #11741
Medlem
Jag tror det ska finnas en stor artikel i Sydsvenskan om en av hans första ubåtar, Kraka tror jag den hette,
Artikeln kan nog vara mer än 10 år gammal, PM är ju till stor del självlärd på tex svetsning mm,

Citat:
Ursprungligen postat av Luca_Brasi
Varför stycka kroppen och inte dumpa den intakt till havs? Kan tänkas att GM var orolig för att bli observerad om han gått upp till ytan och dumpat kroppen från entrétornet. Kan tänkas att kroppen styckades för att få plats i ubåtens avfallshanteringssystem (exempel: http://americanhistory.si.edu/subs/operating/aboard/leisure/index.html#), och på så vis kunde GM göra sig av med kroppen under ytan.

Det här är ju en hobby ubåt och är inte ägnat åt att användas tex veckor i sträck, så en sådan avancerad mackapär som en sophanteringsmackapär för användning på stort djup lär inte ha varit ett förstahandsval vid byggandet/konstruktionen.

Den är byggd som en slags mindre sluss som kan trycksättas. Man lägger soporna i stålkanistrar och de skickas sen ut genom slussen och sjunker till bottnen

Förr använde man ju tex torpedtuberna för att skicka ut soporna. Även levande dykare eller döda sjömän kunde skickas ut på det sättet. Men tex toaletten har ett pumpsystem som trycker ut toalettavfallet

Citat:
Ursprungligen postat av DjILY
Post mortem-befruktning är måhända inte sannolik, men baserat på ovanstående och förra inlägget så vet jag inte om det är uteslutet.

Likstelheten (Rigor Mortis) uppstår utav att vävnaderna får syrebrist efter döden. Metabolismen fortsätter ännu ett tag efter döden. Men eftersom syrebrist råder (anaeroba förhållanden) så den enda väg som metabolismen kan ta är till mjölksyra (Lactic Acid) som en av slutprodukterna. Det är mjölksyran som åstadkommer likstelheten.

Jag skulle gissa att äggceller och liknande celler inte kan överleva under dessa förhållanden, eftersom jag antar att även de måste ha en viss liten löpande metabolism.

Sen finns det en faktor till när kroppar ligger i vatten, alltså den välkända sk osmosen, som kan få organ att svälla eller krympa. Plus att saltbalansen rubbas permanent. Det finns ju ingen metabolism kvar som kan upprätthålla saltbalansen. Dvs de sk jonpumparna fungerar inte längre eftersom de behöver ATP/ADP-systemet, och ATP tar slut när syrebrist uppstår och övrig metabolism upphör..

Vid stora förändringar av saltbalansen så genomgår tex blodet sk hemolys, blodkropparna brister helt enkelt.
Detsamma gäller nog alla andra celler givet att osmosprocessen får pågå tillräckligt länge. I och med att cellerna brister så kommer också DNA-et att börja simma runt. Dock så kan ju DNA börja brytas ner av tex en del enzymer som klipper sönder DNA-et. Förutsatt att det finns tillräckligt långa bitar kvar av DNA-et så kan dessa ju identifieras jämföras, emot en viss individ.

Jag tror inte att tex spermier kan överleva i anaerob miljö någon längre stund.

Citat:
Ursprungligen postat av Max3x
Tidigare starka supportrar till PM, börjar nog känna stanken av ev styckmord, o drar sig undan!

Herregud vilken diskussion om styckmord eller inte - Kom ihåg att PM är både Nörd, Raketforskare och Ubåtsamiral i Danska Ubåtsflottan, nog sjutton skulle han klara av att stycka någon, det är nog rena baggisen för honom. Makabert och motbjudande javisst, men rent fysiskt så är det ju inte något krävande jobb. Drygare att hugga en kubikmeter ved kan jag tro, Om han nu var svag i armarna så kunde han ju använt block och talja eller en spaklyft (spakblock, Clas Ohlson). Och att äga en ubåt utan att ha sådana självklara lyftanordningar låter ju helt orimligt, ungefär som en bonde som inte äger en domkraft till traktorn. Tunga grejer måste ju kunna lyftas ner och upp ur skrovet. Tex ankaret hur slängde han i det och tog upp det ?
Man brukar ju ha ett spel (sk kapstan) för att dra upp ankaret. Och ubåten vägde ju sina modiga ton och då klarar man ju sig inte med en sketen liten dragg ifrån tex Biltema

Citat:
Ursprungligen postat av herrArmbandsur
Hans självbild är nog grandios och han trodde att han kunde komma undan med vadsomhelst hursomhelst genom ljuga litegrann och dumpa kroppen från ubåten.

Lever väl i en fantasivärld hos Kapten Nemo och Kapten Neptun, liksom typ Kapten Klänning gjorde. Och skulle fortsatt med Meccano-byggsatserna och ångmaskinerna istället ? Danmarks svar på Elon Musk - Mycket möjligt att han erkänt alltihopa, men att Polisen väljer att hålla tyst, helt enkelt för att folk blir annars jävligt förbannade på vad som hänt

Citat:
Ursprungligen postat av Valyth
Nej, inte utan fönster eller luckor. I ubåtar tror jag inte ens att det går att få fram en kompassriktning med ur magnetfältet. Kompassen måste sitta utanpå ubåten.

Det är ju riktigt, man behöver ju alltså en sk gyrokompass istället för att kunna hålla riktningen när den befinner sig under vattenytan

Jävligt trist historia faktiskt och man kunde ju hoppas att hela historien inte alls har hänt, och påverkar väl allmänhetens syn på att även Nördar kan Mörda ?
__________________
Senast redigerad av DrSvenne 2017-08-23 kl. 00:07.
Citera
2017-08-22, 23:42
  #11742
Medlem
Rutinerad-Ankas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hogdal
Det har fortfarande ingenting med diskussionen vi fört att göra.

Jo det har det, se ändringen. Diskussionen i sin helhet handlar mer eller mindre om krim och forensik, inte knulla och befruktas. Att vem som kan komma med sin teori har ju sin charm, det är ju en del av yttrandefriheten.
Citera
2017-08-22, 23:42
  #11743
Medlem
Riomios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Nej Riomio, din formulering tror jag är fel.

Enligt nedanstående artikel (som jag hittade via snapcounts länk) så står det:

- Der er slet ikke ført bevis for, at det lig har noget med min klient at gøre.

https://www.tv2lorry.dk/artikel/efter-forsvarers-kritik-nu-beklager-politiet-ubaads-tweet

Det vill säga.... advokaten hävdar att det inte finns något framfört bevis för att torson har något med PM att göra.

Men så sa de inte i tv.
Citera
2017-08-22, 23:43
  #11744
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Riomio
Men så sa de inte i tv.
Då får du ta och leta upp det klippet åt oss, och länka in det.
Citera
2017-08-22, 23:44
  #11745
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Praetori
Dansk media är bra på att vara jobbiga och ställa frågor, oavsett vad det gäller för ämne. Dansk polis är aningen mer sensationslysten och frikostig än de Svenska kollegorna.
Man värderar nyhetsvärdet och är inte lika kissnödig kring "konsekvensneutraliteten" (detta begrepp som Svensk media lyckats vända bakfram) som Svenska media är.

Å jag tänkte mest på att själva polisen styr media. hoho
Citera
2017-08-22, 23:44
  #11746
Medlem
Skafferns avatar
Självklart nekar han!
Han kan ju sedan påstå att någon annan hittat kroppen och styckat den. Svårt att bevisa att det inte kan ha varit så. Men inte särskilt trovärdigt.
Ärligt talat så hade det ju varit sensationellt om han erkänt nu.
Alla nekar så länge det bara går. Helt normalt
Citera
2017-08-22, 23:45
  #11747
Medlem
PhDSalanders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Anmärkningsvärt. Om PM nu förnekar att han har något med torson att göra så innebär det antingen att han ljuger eller så tar allt en helt ny vändning. Jag har mycket svårt att tro att det inte skulle vara KW, men om det inte är det så är det ju ett villospår som heter duga. Vem är det? Kan PM ha haft någon mer kvinna med i ubåten.

Man undrar varför han skulle ljuga när det är så enkelt att visa om det är KW genom DNA.

Han agerar som många mördare gör , nekar i sten. Tecken på psykopati. Ännu finns ju inga DNA- resultat så han tar väl alla chanser som går att förneka. Och, att det kommer vara hans inställning framöver och troligtvis hela rättsaken ut, neka.
Jag har aldrig trott att han sagt att han styckat henne heller, utan han är säkerligen fullt och fast övertygad om sin förträfflighet att de övriga kroppsdelarna inte kommer hittas och därför inte kan uppvisa DNA. Han kan vara i tro att hans DNA spår inte kommer kunna gå att få fram på torson. Det kan också vara så att han är i psykologisk förnekelse och chock och inte kan ta in att de hittat torson.

Ed. Dessutom kan det visa sig att han behandlat kroppen med någon form av kemikalie för att avlägsna DNA , och därför anser sig säker på att inga spår av honom går att utvinna.
__________________
Senast redigerad av PhDSalander 2017-08-22 kl. 23:48.
Citera
2017-08-22, 23:45
  #11748
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dammig
Nu ska vi vara medvetna om att i Danmark så har man en helt annan syn på "kvinnors sexualitet" I Danmark är det inget konstigt med strippor, prostituerade eller escort. Det är ju ofta kvinnor som valt en hyfsat lönsam yrkeskarriär med en aldrig sinande ström av betalande kunder. De ingår liksom bara i en yrkesgrupp. Inget konstigt med det i Danmark.
Men -ja du har rätt, det finns en liberalare inställning.
Men ...det är dock inte majoriteten bland danskar som går till singelklubbar, eller köper escort/prostituerade.
Det är dubbelhet på ett annat sätt än hos svenskar-här ska vi fördöma sexköp- vi har vår sexköps-lag och allmänna inställning att det är moraliskt fel-med sexköp.
Hos en del danskar finns också samma inställning som i Sverige , samtidigt och jämsides med att det accepteras och anses ok.
Det är inte svart eller vitt- så danskar som Peter M kan berätta om strippor
och vilt sexliv-men även i Danmark blir det uppmärksamhet och rubriker om "utsvävande sexliv".
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in