Citat:
Ursprungligen postat av
Kung-Caligula
Valfri u-båtskonstruktion. Eller menar du att han uppfann u-båten?
Nej, det vore rent idiotiskt att säga att PM rest tillbaka i tiden och uppfunnit u-båten och sedan återvänt tillbaka till modern tid.
Men om du anser att PM byggt sin ubåt genom att bara duplicera ritningar så kanske du vill visa någon faktabakgrund till den åsikten.
De flesta som konstruerar flygplan kallas flygplanskonstruktörer utan att någon påstår att de bara duplicerar flygplan eftersom ju Wrights redan klarade av själva uppfinnandet för rätt många år sedan.
Har man inte ett komplett ritningsunderlag så krävs en hel massa egenhändigt konstruktionsarbete för att få ihop någonting. Och det fungerar inte att ta 10% vardera från 10 andra projekt och tro att det bara går att klistra ihop till en fungerande lösning.