Citat:
Ursprungligen postat av
ModerRota
Vad kan ha varit motivet att ta livet av Kim?
Jag har verkligen svårt att få det att PM är en lustmördare. Det måste hänt något alldeles egendomligt.
Är det inte ett olycksfall (vilket jag betvivlar) så är det inte långsökt att gissa att hon ställde lite för jobbiga frågor/påståenden som han absolut inte ville skulle publiceras i Wired! Han har ju lite turer bakom sig med konflikter och tjafs, och ägarskapet på ubåten har det ju bråkats om många gånger innan ubåtsföreningen valde att kliva åt sidan för att slippa eländet, och det är ju inte svårt att gissa att hon redan innan hade talat med många av dessa personerna när hon samlade in bakgrundsfakta?
Han har redan visat med sina handlingar att han är en smula instabil och pressa en sådan människa i ett trängt utrymme - ute på havet helt utan insyn eller möjlighet att komma undan, ja då är risken stor att det blir som det blev.
Att det skulle vara ett planerat mord, eller att han mördade henne för att fylla något begär tror jag inte alls på, men vi får väl se vad som sipprar fram till slut - om det blir något slut på detta?
Edit: Jag tror denna konflikten sker när de står i tornet och att det därför är så "lätt" att dumpa henne överbord.