2017-08-13, 17:07
  #3865
Medlem
MADs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av midvintermorker
Precis. Men man väljer inte att gå ner i brottsrubricering om man inte har en väldigt god anledning till detta. Gärningsbeskrivningen ska i princip vara klar. Vi pratar om ett erkännande och ett utpekande av platsen där kroppen dumpades. I det läget borde man alltså ha sökt efter kroppen direkt efter det att man ändrade brottsrubriceringen mot PM. Det har man inte gjort. Vad i PM:s berättelse har gjort åklagaren så säker på sin sak utan att denne hittills har kunnat uppvisa ETT ENDA RESULTAT?? Det hela är ologiskt.

Den enda slutsats jag kan komma till är att PM har berättat saker som pekar mot en närstående till KW och att man just nu försöker göra allt för att denne ska slappna av. Därför behåller man misstankarna mot PM och därför vägrar man att offentliggöra vissa omständigheter.

Det har utförts dykningar i Kögeviken läste jag nånstans.
Så det letar uppenbarligen på fler ställen nu.
Citera
2017-08-13, 17:08
  #3866
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ThinkTank111
Finns det någon presskonferens fastslagen då polis briefar om hur landet ligger?

Den var i förmiddags kl 11:25. DR (Danmarks radio) sände live.
Citera
2017-08-13, 17:08
  #3867
Medlem
valleros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scheele
Det jag menade var att en icke van fängelsekund, som redan har börjat snacka med utredarna klarar sig inte i längden om han har en påhittad historia. Just nu lyssnar bara förhörsledarna, och börjar så smått belägga historien med små banala lögner, detta ger nya historier och på så sätt spinner spindeln sitt nät. Bara en tidsfråga innan han är knäckt, dock kan man ju konstatera att PM lär knappast lida av cellskräck. Men häktet kan vara nog så svårt ändå.
Det är även vad jag tror. Det var inte planerat och han har handlat i panik. Utredarna hade ju (oklart hur) punkterat hans lögn om att ha ilandsatt henne redan innan häktningsförhandlingen. Men han verkar vara en knepig typ - kanske nekar han i sten oavsett hur dålig hans påhittade historia än är (a la Johanna Möller). Men troligare är väl att han snart bryter ihop och erkänner, precis som du säger.
Citera
2017-08-13, 17:10
  #3868
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scheele
Där kan det faktiskt finnas ett motiv, bara så enkelt. Ubåten är nästan 10 år gammal och intresset har svalnat, han har något nytt galet projekt på gång, men det saknas pengar. Alla pengar investerades i ubåten, nu har förvaringskostnaderna och underhåll kommit i kapp. Det finns inga pengar, men däremot en försäkring, säkerligen en mycket specialdesignad försäkring med intrikata detaljer.

Förundersökningsledarna lär ju gnugga händerna när försäkringsbolaget meddelar att de har ett inspelat telefonsamtal där PM dryftar lite "What if?" resonemang föregående halvår...
Ubåten kostade 1,9 miljoner DKK att bygga, värdet torde inte vara mycket högre.

Så försäkringsteorin tror jag öht inte på. Då en tvist om ersättning följer de civilrättsliga processreglerna så räcker det för ett försäkringsbolag att göra det troligt at PM själv förorsakat försäkringsfallet, för att de skall kunna innehålla ersättningen.
Citera
2017-08-13, 17:12
  #3869
Medlem
locknlolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jannexx
Hon kanske blev hysterisk när han trots annan överenskommelse gick ner i
uläge med ubåten .
och hon avled i samband med handgemäng.
Det är satans trångt i sån här burk...hon kan ha slagit i huvudet i något...

Jo visst kan hon ha slagit huvudet i något, det finns ju såväl vassa som hårda kanter i denna ubåt.
Dock är det ingen liten bula vi talar om här, utan kanske en spräckt skalle. Och då behövs kraft från någon annan. Samtidigt är det så att en spräckt skalle kan rädda liv om hjärnan svullnar.

Dock tror jag att han slagit ihjäl henne alternativt dunkat hennes huvud ordentligt mot ngt riktigt riktigt hårt. Var hon ens död efter denna ev hårda behandling ??
Citera
2017-08-13, 17:12
  #3870
Medlem
Fan vilken stiltje just nu!

Det här är dock något jag undrar över!

1. Det lutar åt att det var oplanerat, så låt oss anta det. Låt oss vidare anta att han dumpat kroppen med någon typ av vikt. ALLA farkoster som tillhör föreningar genomgår inventeringar och många vet säkert i huvudet vilka inventarier som finns i ubåten. Man skulle väl kunna kolla om alla föremål som kan fungera som sänke finns kvar i båten eller i närheten av där den sjönk?

Han lär inte gått iland och handlat lämpliga "vikter" direkt. Hade han gjort det hade det funnits uppgifter, en ubåt är inte varje dag folk ser.
Citera
2017-08-13, 17:13
  #3871
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lidden
Med tanke på hur många ubåtar (privata och militära) det finns har jag väldigt svårt att tro att det fortfarande går att bli först i den klubben.
Haha! Tack för ett befriande inlägg bland alla dystopier!
Citera
2017-08-13, 17:13
  #3872
Medlem
Sunimods avatar
Om han dumpat henne har han säkert inte gjort det där ubåten sjönk utan ute i farleden där det blir hopplöst att hitta. Och säkert med någon vikt och surrad till kroppen.
Citera
2017-08-13, 17:13
  #3873
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av scheele
Där kan det faktiskt finnas ett motiv, bara så enkelt. Ubåten är nästan 10 år gammal och intresset har svalnat, han har något nytt galet projekt på gång, men det saknas pengar. Alla pengar investerades i ubåten, nu har förvaringskostnaderna och underhåll kommit i kapp. Det finns inga pengar, men däremot en försäkring, säkerligen en mycket specialdesignad försäkring med intrikata detaljer.

Förundersökningsledarna lär ju gnugga händerna när försäkringsbolaget meddelar att de har ett inspelat telefonsamtal där PM dryftar lite "What if?" resonemang föregående halvår...
Enklare och riskfritt att då sälja ubåten i stället. Köpare lär det finnas i parti och minut. Vi har ju en här i tråden som tydligen har närt seriösa tankar på att köpa ubåt.
Citera
2017-08-13, 17:14
  #3874
Medlem
Rickard Olssons avatar
Den här sexbrottsteorin säger nog mer om de som för fram den än om män i allmänhet.

Jag tror mer på att MGM slutligt tröttnat på att inga förstår vad danskar säger och slagit ihjäl henne i vredesmod efter att hon för tionde gången ställt en enkel fråga och bett honom svara på engelska.
Citera
2017-08-13, 17:14
  #3875
Medlem
Browndawgs avatar
Fortfarande flera som tror på olycka. Det spåret kan vi ju lägga ned nu då polisen säger att det inte var en olycka.

Läste att man dyker efter henne nu. Dyker man bara på måfå lite här och där? Eller har Madsen berättat vart han dumpade henne kanske.

Spännande fall.
Citera
2017-08-13, 17:15
  #3876
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Det beror ju på att det bara är män, och att det inte finns någon privacy som medger homosex heller. En man och en kvinna ensamma på tu man hand i en ubåt under vattnet däremot... det är nog en romantisk och/eller sexig dröm för många människor. Tänk James Bond-filmer och sådant som vi matas med från barndomen.

Dröm kanske... men när man är där i verkligheten? kallt, fuktigt, trångt, kondens, ingen ventilation med tillhörande unken luft och man får nog nöja sig med en snabbis i raketfart, om man inte parkerat på botten där det är tillräckligt djupt för att man inte ska bli rammad. Men då blir det nog jättekallt...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in