2017-08-04, 17:08
  #1309
Medlem
Smegmas avatar
Men om man ser till verkligheten. Visst man kan bli dyngfull och jättetoppad och göra saker som man inte skulle göra i vanliga fall, jag köper det. Men nu snackar vi en offentlig person, före detta finansministern, en person som ska sköta sig propert offentligt trots att man har rumpknullat Reinfeldt och för tillfället blir strapon penetrerad av ett misslyckat äckligt snedsteg från Polen - det finns inga ursäkter.

Hade en vanlig Svensson tagit sig en tokväxel på julfesten, idiotsupit, haft vitt under näsan, skrämt slag på folket som var på festen, brölat hora och slampa, fyllegråtit, kissat ner sig, visat kuken och tafsat på övriga herrars privata delar - denne hade kort och gott blivit avskedad på direkten. Trots liperi och buhuuu på F.B. Alla är vi inte lika inför lag och ordning, och denna parodi är väl ett praktexempel på det.

Jag kan fortfarande inte förstå varför ingen sänkte honom eller konfronterade honom med kamera. Fatta vilken guldkantad film och sänkning det hade kunnat vara.
Citera
2017-08-04, 17:08
  #1310
Medlem
CMC-Urgayles avatar
Tycker nog att media som vanligt överreagerar. Anders ville ju bara lätta på den lite dunkla stämningen på festen och lyckades ju tydligen med det. Inget kan rubba "Fylle-Anders" Han går säkert stärkt ur den här incidenten.
Citera
2017-08-04, 17:11
  #1311
Medlem
Gubbmagens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jannexx
Årtiondets pk skandal och inte ett ord på nyheterna..
Är det locket på...?
Dom tog upp det på Dagens Eko kl 16.45 idag, ca tio minuter in i sändningen.

Det skall bli intressant att se om Rapport/Aktuellt/TV4-nyheterna tar upp det.
Citera
2017-08-04, 17:11
  #1312
Medlem
Flashsmashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JokkMokk
Du tror inte att en människa någonstans i världen spårar för att han har druckit? På seglarveckan förr var det fan i mig standard att någon galning spårade ur och det kunde vara vilken ålder som helst.

Nu rör det sig inte om kreti och pleti, utan om en före detta högt uppsatt tjänsteman som dessutom aktivt medverkat till sanhällets förfall.
Citera
2017-08-04, 17:12
  #1313
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av kaffemoster
Så, en "gentleman" kallar alltså kvinnor för "hora" och "slampa"? Jag blir mörkrädd när jag läser kommentarerna på hans facebook. Tänker de ens på vad de sänder ut för signaler med de kommentarerna? Jävla idioter!!! Man kan alltså bete sig som ett riktigt drägg och sedan definiera handlingarna som "mänskligt" och "gentlemannamässigt"? Det blir definitivt till att rösta blankt i nästa val.

Jag är ex-moderat som röstat sedan 1991. Röstade aldrig på Reinfeldt-regeringen. Röstade på SD sent, 2010 och 2014. Föreslår nu att inte rösta alls eller rösta på nationalsocialistiska Nordiska Motståndsrörelsen 2018.

Ska det svenska folket gå en bra framtid till mötes krävs dock radikalare saker: apartheid, krig eller något sådant. Kommunismen i öster störtade först när människorna tog till gatorna där.
Citera
2017-08-04, 17:12
  #1314
Medlem
Absolut det roligaste som hänt i år. Måste ha varit en rätt kul fest.

Uppenbarligen blev Borg putt för att han inte fick bo i värdens hus utan i en gäststuga... han ego blev alltså sårat. Var det då han slet fram dasen och ville mäta storlek med andra?

Var den stor som ett borgtorn eller liten som en fingerborg?

Vilka mer var på festen?

Han har sagt att han ska söka hjälp... nu när han har nyktrat till, vad förväntar han sig få hjälp med? Problemet var väl att alkoholen nollade hjärnan, eller?
Citera
2017-08-04, 17:13
  #1315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BullensPilsner
Nej, det gör det inte. Man dricker sig inte så fulla att man tappar kontrollen.
Den som säger det har helt enkelt, helt medvetet, släppt på sina hämningar och skyller sedan på spriten.


Ibland kan det räcka med två öl för att det ska spåra ur ordentligt för de flesta om man dricker de två ölen vid fel tidpunkt i sitt liv. Det är en stark beroende framkallande drog som gör människor galna tydligen.
Citera
2017-08-04, 17:14
  #1316
Medlem
Inga nyhetsredaktioner kommer att rapportera/kommentera Borgs snefylla. För de som sitter på dessa redaktioner är det ingen nyhet att Borg är ett perverst fyllo. Inte ens den perversa politiken under Borgeran påtalades av Knutsson, Silberstein och Co när det begav sig.
Citera
2017-08-04, 17:16
  #1317
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Malew
Ibland kan det räcka med två öl för att det ska spåra ur ordentligt för de flesta om man dricker de två ölen vid fel tidpunkt i sitt liv. Det är en stark beroende framkallande drog som gör människor galna tydligen.

Nej, två öl får ingen att spåra ur var de än befinner sig i livet (med möjligt undantag för unga muslimska män som onekligen verkar kunna spåra ur bara de tänker på alkohol).
Citera
2017-08-04, 17:16
  #1318
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vaftrudner
Trodde att inget kunde toppa Jävlaranammas låt "Vad i helvete tänkte du på?". Att ingen kunde toppa det i verkligheten.
https://www.youtube.com/watch?v=oRjgbSsJjP0

Men nu är det gjort. Jävlaranamma får skriva en uppföljare. Vad i helvete tänkte Anders Borg på?
Kan se framför mig när borg kommer in i styrelse rummet på kinnevik nästa gång..
alla kollar om hans gylf är uppdragen..
kvinnorna i styrelsen måste ju fundera på om han har en john Holms dolme i brallan.?.
så som det skulle mätas på festen....
Citera
2017-08-04, 17:17
  #1319
Moderator
Tystnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 666ten
Absolut det roligaste som hänt i år. Måste ha varit en rätt kul fest.

Uppenbarligen blev Borg putt för att han inte fick bo i värdens hus utan i en gäststuga... han ego blev alltså sårat. Var det då han slet fram dasen och ville mäta storlek med andra?

Var den stor som ett borgtorn eller liten som en fingerborg?

Vilka mer var på festen?

Han har sagt att han ska söka hjälp... nu när han har nyktrat till, vad förväntar han sig få hjälp med? Problemet var väl att alkoholen nollade hjärnan, eller?

Troligen bara snack för att "lugna" media etc.
Bättre han köper byxor utan gylf framöver....
Citera
2017-08-04, 17:17
  #1320
Medlem
Haubits77Bs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashsmash
Nu rör det sig inte om kreti och pleti, utan om en före detta högt uppsatt tjänsteman som dessutom aktivt medverkat till samhällets förfall.

Nej.
Han var inte tjänsteman.
Han var förtroendevald.
Stor skillnad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in