Citat:
Ursprungligen postat av
Alpoxen
Oc Alphas verklighetsfrånvända mantra bara fortsätter. Mest kostadseffekiva sättet och svensk byggbransch används i samma stycke. Kommenarer är egentligen överflödiga.
Det andades ju en viss självinsikt. Och det delas nog av många läsare. Dvs dina kommentarer är något de skulle klara sig ganska bra utan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Alpoxen
Det här (stats) kapitalistiska systemet fungera ju något så när. Det producerar ju
åtminstone men att kalla det ett effektivt utnyttjande av resurser kan bara en idiot av Alphas kaliber göra.
Låter som signaturen Alpoxen efter att ha kliat sig i huvudet och konsultera någon närstående till slut kommit fram till att marknaden trots all levererar. Och att varorna på hyllorna i butikerna trots allt inte är fake.
Och det är ju positivt. Ett framsteg.
Sedan har vi detta med effektivt. Och då frågar man sig var vi har något effektivare. Är det kanske Nordkoreanska staten som är effektivare i att få fram mat och varor till sin stackars befolkning?
(Finns ganska många deprimerande/roliga historier om hur galet ineffektivt det var i Sovjet).
Citat:
Ursprungligen postat av
Alpoxen
Visst produceras det Massor till och med. Skit vi antingen inte behöver eller som till och med är direkt skadlig.Systemet bygger kortfattat på att bygga t. ex. dåliga hus och sälja dyrt. Inte att bygga bra hus och sälja billigt.
Så. nu har jag uttryöckt mig så klart att t.om en idiot som Alpha borde förstå.
Låter som att Alpoxen är förbittrad över att folk köper sådant hen inte har sanktionerat. Det är Stalin som kryper fram här. Folk får inte välja själva. Och så är marknaden dum som ser till att få fram varor till konsumenterna.
Tja, kunderna väljer nu att acceptera den höga nivå som vi ligger på. En del gormar tom att kunderna lägger sig på en för dyr nivå, vad gäller bostäder.
Och det är klart ska man ha bra bostäder så kostar det.
Tittar vi hos SCB så har byggnadskostnaden fördubblats på 15 år. Och det är väl inte bara löneökningar. Så olika former av förbättringar lär ingå.
Citat:
Ursprungligen postat av
Alpoxen
Ponera att GMs vden dag sa till styrelsenatt dom skulle börja tillverka en bil som håller flera hundra år och som är så billig att alla har råd med den.
Vad skulle hända? Han skulle genast få sparken. Detta
tycker Alpha är ett bra system. Han tycker att alla prylar ska paja ihop efter några år så att dom måste ersättas och rovdriften på naturresurser och arbetare kan fortsätta ett tag till tills det till slut kommer att ta stopp en dag, det är oundvikligt.
Mja, frågan är om någon vill betala för en bil som håller i hundra år.
* Dels så skulle det kosta astronomiska belopp, om det ens var möjligt. (En lösning är dock att byta ut delar allt eftersom, Men då kan man inte riktigt säga att den håller i hundra år).
* Dels så har vi prestanda, kapacitets och funktionstillväxt. De flesta vill få del av denna och skaffar sig därför nya bilar. Att då göra bilar som kostar 10 ggr mer som kanske håller längre lär inte någon (utom Alpoxen) tycka vara en bra ide.
Vi som har erfarenheter från verkligheten däremot vet att vi försöker öka på produkternas livslängd så mycket som kunderna rimligen kan tänkas vilja betala för. Det är positivt för ryktet att göra tillförlitliga produkter.
Men att till hög kostnad öka på livslängden mer än vad kunderna vill betala för är fel. I grunden handlar det om hur lång livslängd som kunderna vill betala för.
På 90-talet gjorde Ericsson väldigt robusta mobiltelefoner, samtalet bröts inte ens om man tappade de i golvet. Men Nokia valde att göra telefoner som gick i bitar när de föll i golvet, till lägre tillverkningskostnad. Och det kunderna valde var Nokias plast-telefoner. Ericsson gjorde fel som gjorde mer robusta telefoner.
I slutändan är det kunderna som bestämmer. Detta förstår inte kommunister som Alpoxen och andra. Därav alla konspirationsteorier de omhuldar.
Det kostnadseffektivt och rationalisering som vinstintresset leder till är att det tvärtom åtgår mindre naturresurser. Det blir lägre produktionskostnad om man använder mindre råvaror. Med detta är logik och matematik som kommunister inte riktigt förstår sig på. I det kapitalistiska samhället har naturresurser ett pris och därför blir de effektivt använda.