Citat:
Ursprungligen postat av
teasardig
Ingen aning. Det är väldigt lätt att se om någon blivit stucken med en kniv. Så om kniv använts hade tidningarna skrivit det. Eftersom de inte har gjort det (utan använt andra formuleringar som tillhygge och stickvapen) kan man anta att kniv inte använts.
Vill bara påpeka att uttrycket "något form av spetsigt tillhygge" och liknande formuleringar, är vad polisen i stort sett alltid säger i inledningsskedet. Det betyder INTE att det är mer sannolikt att det är något annat än kniv.
Självklart vore det idiotiskt och väldigt oprofessionellt av polisen att gå ut med att de VET att de var en kniv, när de innan en obduktion inte med säkerhet kan veta det. Däremot så kan man lätt se skillnad på trubbigt eller stickande våld mot hals, därav deras formulering. Tror du att du själv på plats skulle kunna avgöra om BO hade blivit stucken av en stilett eller en dolk exempelvis? Eller vid skärande sår om det är gjort av en kniv eller ett rakblad?
De flesta poliser äger inte sådan kunskap. Den kunskapen äger annat folk.