Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Vad saknas? Jag är nyfiken på motivationen hela tiden.
Att det är ett besvärligt åtal är givet.
Ja, kanske lite rörigt att spalta upp. Men faktiskt det absolut enda som med tjockt finger pekar på ett mord är kiselalgsbristen vid Akis andra obduktion. Inget annat.
Alla andra saker är var för sig märkliga och skumma, som försäkringar, att han var där, låg på rygg i vattnet, tunnt klädd för en båttur, inga fåglar i maten, mastuppkopplingar, sms, lögner efteråt osv. Men varje enskild företeelse skulle kunna gå att förklara på annat sätt än att Aki mördats. Allt utom kiselalgsbristen.
Om man tror på kiselalgsbristen som fakta och då måste utgå från att han inte drunknat i sjön - så måste man ju ha ett tillvägagångssätt för hur han mördats.
Var har det skett,
hur har det skett och
vem har gjort det?
Hur vi än har spånat här och hur utredarna och förhörsledarna än grävt och letat - så har ingen kunnat komma på en hållbar förklaring hur Aki skulle ha kunnat mördats och av vem.
Det finns helt enkelt för många motsägelser som inte går ihop.
Att hänga upp ett livstidsstraff på få kiselalger utan ens ett hållbar tillvägagångssätt för mord eller vem som gjort det, borde vara för tunnt. Det blir lite väl rättsosäkert.
Om Johanna hade varit en normal sörjande hustru utan andra mord i bagaget, men med Akis släktingar mot sig, tror jag inte att man skulle dömt henne till livstid för anstiftan av mord på tvillingfadern på det som idag finns.
Att hon är skyldig råder det nog ingen tvekan om - men precis som killen som var full och sa att Mållgan kört bilen och sprungit iväg

, måste man juridiskt säkert kunna utesluta att JMs uppgifter om Akis död stämmer dvs kiselalgerna kanske är opålitliga. Men om bara en enda av de andra fåglarna som deltog börjar sjunga lite grann så åker Johanna dit....