Citat:
Ursprungligen postat av
konstapel
Jag tycker att Löfvén har ansträngt sig för att göra ett riktigt bondeoffer och alliansen bör nöja sig med det. Att tvingas sparka Ygeman kan inte ha varit lätt för honom och är en tydlig prestigeförlust.
Nu vill han såklart syna alliansen, skulle de gå vidare trots det här beskedet så är risken att de framstår som onödigt konfliktbenägna och icke-regeringsdugliga.
Samtidigt blir det en klar prestigeförlust också för alliansen om de tar tillbaka beskedet nu när de har slagit på den stora trumman. Det här är hyfsat bra uträknat av Löfvén eller kanske främst av hans rådgivare.
Det här är också ett kraftfullt besked- om än därtill nödd och tvungen, till de övriga ministrarna att skärpa till sig eller så rullar deras huvuden. Precis den effekt en stark opposition ska spela i en fungerande demokrati.
Alla som har åsidosatt sitt ansvar inom regeringen ska givetvis straffas för det. Varför ska någon slippa?
Löfvén högst ansvarig för kaoset i regeringen, i princip så borde Löfvén avgå frivilligt.
Väljarna är trötta på politisk kohandel, nu är det den som gör vad som moraliskt förväntas göras som vinner väljarnas förtroende.
Alliansen har allt att vinna på att försöka få bort regeringen oavsett hur det politiska landskapet ser ut efter det.