2017-07-26, 16:58
  #31921
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Eftersom det finns vittnesuppgifter om en samling av valda delar av familjen känns det svårt att räkna bort det helt, men det stämmer att det i sig knappast hade lockat AP. Och det mindre sällskapet borde inte ha triggat AP:s drickande vidare, om han inte blev utmanad i snapshävning av JJ el DB. Så det lutar då mer åt att JM försett honom och att JJ kommit ut sent på kvällen/natten och knackat på lillstugans 8-miljonersdörr, eller att JM klarat biffen solo.

Och entrecoten har följt JJ hem...

Men vad gäller "tillfälle och möjlighet" så pekar fingret ganska starkt mot att JM ändå gjort det själv.
Och varför är man tyst i rätten om man är oskyldig och gör sig misstänkt genom detta tigande. Försvarar en mördare.
Citera
2017-07-26, 17:01
  #31922
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Jo jo. Det finns ju liksom en säker variabel: AP kommer ingenstans innan nästa dag grytt. Så med det som fond kan de ju anlända när de vill.
Jag tror att nästa mord kan ge en viss återspegling om hur en bil kan ta sig ner till Granliden utan att uppmärksammas från boningshuset inkl gäststuga och likaså att en mobil givetvis inte tas med; att elektronisk kommunikation absolut inte används.
Fortsättningsvis är hon förbannat ettrig fram till solnedgång om att Aki ska ... nanna?
Sen tystnar hennes mobil drygt en timme.
Om han går upp för att lägga sig i gäststugan, efter han melankoliskt spelat sin spotifylåt, så kan hon osedd tassa iväg och Aki lär inte höra ett dugg om nån anländer.
Citera
2017-07-26, 17:04
  #31923
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
JJ verkar pladdra på rejält om han så är förbannad att JM inte betalar som hon ska. Den frågan får även TC om vad hon tror och funderar kring att vissa kör en cool stil eller hur det nu var.
Jag lägger till att har han rökt så kanske han inte är så betänksam, fnissfaktorn är väl inget nytt fenomen. JB hyssjar väl eftersom DBs tjej är där.
Att DB berättar om detta sen när de gått därifrån beror nog på flera kombinerande faktorer - tjejen kanske tjatar, DB är pårökt och han känner förtroende för henne. Dock verkar hon tycka att det går alldeles för långt med vissa saker i den familjen, hon gillar väl inte vad hon ser och får (ofrivilligt) ta del av. Det märks tydligt i förhöret att hon tycker flera delar är helt wacko.
Den tjejen tar enbart risker - risk att förlora DB men tycker det ändå är helgalet det som sker och speciellt om DB är oskyldig som sådan till mordet men har vetskap om nåt.

Uppenbart inte eftersom hon skjutsar MR dit vid samma tidpunkt ungefär och parkerar nånstans på den där enskilda vägen ner till stugan. Klarade man sig osedd ner gällande Aki kan det väl ha lett till lite hybris i tanken.

Jo men bilen blev siktad. Och sen ska JJ och ev kumpaner hem också och ta sig in utan att helst bli sedda. Klart att de flesta i den änden kanske inte behöver konfronteras med en reflektion över att det är märkvärdigt att JJ anländer i gryningen, och minns det, men i alla fall.

Sen hade ju lite fartkameror och andra stationära mack- och trafikövervakningskameror utmed sörmländska farleder varit trevliga -- som också sparar på filmerna.
Citera
2017-07-26, 17:08
  #31924
Medlem
Honan6s avatar
För ett år sen tog Johanna ett snabblån om 278 tkr. Sannolikt för att kunna betala de två drogtöcknade klantarna MR och Ghasem för morduppdrag på hennes föräldrar. De hittade inte till Granliden så Johanna fick lov att själv hjälpa till för att något skulle hända. Av någon anledning blev det rejält bråttom. Troligen för att föräldrarna skulle sälja sommarstället.

Johanna hade inte räknat med att MR skulle lämna skoavtryck och eget DNA under Görans naglar, sätta en blodig hand på passagerardörren och skita i att bränna upp bilen. Som grädde på moset klarade inte sonen A att ljuga för hennes skull.

Hon skällde på MR att han höll på att sjabbla till det och sabba allt, men egentligen var det ju hennes egna orerande i den avlyssnade bilen och alla lappar som fällde henne.

Tankarna var att se till att MR dog i en överdos av heroin och hon skulle mysa i lyx i Brasilien eller Spanien med tvillingarna och de drogande vuxna barnen. Hon behövde ju ha med sig barnvakter, så hon kunde jaga lite unga pojkar vid behov.

Nu blev inget som hon tänkt och om ett år ser det kanske ut som följande denna tid på året:

7.00: Dörren låses upp. Kolla vem som jobbar som plit idag. Hm, det var inte den där svaga som hon lirkat runt sitt finger. Ok, fokus på duschen då och lite frukost.

8.00: Morgonmöte. Åh, hatar den där Marie som får all uppmärksamhet. Några svagheter måste hon ha. Måste se till att bli bästa vän med henne. Join the enemy!

8.30: Jobb i monteringen. Egentligen vill jag inte jobba, men kanske det kommit någon ny som jag behöver veta mer om.

9.30: Frukost. Neej, den där sabla fittan Sofie jobbar idag. Då har jag ögonen på mig. Henne går det inte alls att lura

9.45 –11.00: Jobb igen. Fn, vad jag hatar det här. Längtar till kvällen.

11.30: Lunch på avdelningen. Trist mat. Får låtsas att det är hummer och cava.

12.00: Promenad i rastgården. Grått inne och grått ute. Får låtsas att jag är på en solig strand i Brasilien. Dit ska jag. Inte långt kvar. Kommer att lyckas.

13.00: Jobb. Biter ihop. Den där Jaana ska minsann få en dag. Vänta bara!

14.00: Fika.

14.15–16.00: Jobb.

16.00: Postutdelning. Hoppas, hoppas... Jörgen måste ha skrivit brev igen. Jag skrev så lockande till honom, så snart klarar han inte av att vara försiktig längre. Han kommer vilja besöka mig - sen är han fast. Hoppas han har skickat bilder på sitt semesterhus, villa och bilar. Det som blir mitt en dag!

16.30: Träning i källarens gym. Alltså, måste komma ihåg att inte lyfta hantlar med vänsterarmen!

17.30: Middag. Jaha, bara att låtsas att det är en gourmet-middag då.

19.45: Inlåsning på rummet. Nu ska det skrivas, skrivas och skrivas. TV:n får stå på. Kan ju höra något jag får nya idéer av. Imorgon ska jag begära möte för att ansöka om att få läsa juridik och psykologi.
Citera
2017-07-26, 17:10
  #31925
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TaxenSixten
Och varför skulle JJ hitta på för MR att han gjorde det?

Säg det. Vi har redan bankat den kotletten.

Men ljuger han om tillvägagångssättet så kan han ju ljuga om rubbet. Fler lär påstå att de har mördat jämfört med de som erkänner för kreti och pleti att de verkligen gjort det.
Citera
2017-07-26, 17:10
  #31926
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Jo men bilen blev siktad. Och sen ska JJ och ev kumpaner hem också och ta sig in utan att helst bli sedda. Klart att de flesta i den änden kanske inte behöver konfronteras med en reflektion över att det är märkvärdigt att JJ anländer i gryningen, och minns det, men i alla fall.

Sen hade ju lite fartkameror och andra stationära mack- och trafikövervakningskameror utmed sörmländska farleder varit trevliga -- som också sparar på filmerna.
Men hallå... OM hon et al inte iakttagits 2015 - vid ungefär samma datum och klockslag - så lär hon våga åka dit vid nästa mord och parkera på den privata vägen. Det har hon de facto gjort.

Är hon personlighetsstörd eller psykopat är visst risktagande nada som faktor för hennes del och föregående bilturer kan ha gett henne hybris och inbillad karmavind i seglen (narcissistic downfall).
Det skulle väl knappt ske nåt mord om hitman, mördare och annat löst pack inte tog vissa risker.
Citera
2017-07-26, 17:15
  #31927
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TaxenSixten
Och varför skulle JJ hitta på för MR att han gjorde det?
Det är märkligt att det inte går att bevisa att Aki mördades och att det inte var en olycka. De verkar som att polisen inte vill anstränga sig att ange rimliga alternativ till hur han mördades och/eller vad som kunde göra möjligt att han mördades. Om det handlar om mord JM kunde inte bära eller pusha honom ensam i vattnet. Det är fortfarande oklart hur Aki dog därför JM kan inte dömas för mord gällande honom. Om det gäller mordet på pappan och mordförsöket på mamman MR och någon kompis som är utfört mordet. JM försökte hjälpa MR för att hon var rädd att MR och hans kompisar, landsmän dödar även henne. Omständigheterna är väldigt komplicerade i målet. MR satt dit JM för att ha hållhake på henne för att hon förolämpat honom när hon hade sex med hans konkurrenter, andra landsmän. Dessutom MR ville inte förlora det goda livet därför bestämde sig för att mörda föräldrarna för att dem var på väg att förstöra hans planera på att gifta sig med JM och kunna bo kvar i lägenheten. Han ville ärva deras pengar genom JM. Det saknas bevisning att JM skulle ha med mordet att göra, hon inte anstiftat MR att mörda hennes föräldrar.
Citera
2017-07-26, 17:20
  #31928
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TaxenSixten
Och varför är man tyst i rätten om man är oskyldig och gör sig misstänkt genom detta tigande. Försvarar en mördare.

Ligger mycket i det, men kan vara av någon form av hänsyn eller för att undvika att åka dit för annat.

Hänsynen kan ju med lite tur ha försvunnit nu när åtalet mot JM och JM själv sitter kassaskåpssäkert. Fast gå runt och vara uppenbart misstänkliggjord som mördare är nog inte roligt.

Men sitta och vänta på en JM som en vacker dag kommer ut från häktet resp från psykvården är nog inte så roligt heller. Så det kanske var en idé att undvika kronvittnesrollen till dess det visat sig att åtalet och psykutvärdrringen höll vatten, och livstiden blir officiell?
Citera
2017-07-26, 17:22
  #31929
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Jag tror att nästa mord kan ge en viss återspegling om hur en bil kan ta sig ner till Granliden utan att uppmärksammas från boningshuset inkl gäststuga och likaså att en mobil givetvis inte tas med; att elektronisk kommunikation absolut inte används.
Fortsättningsvis är hon förbannat ettrig fram till solnedgång om att Aki ska ... nanna?
Sen tystnar hennes mobil drygt en timme.
Om han går upp för att lägga sig i gäststugan, efter han melankoliskt spelat sin spotifylåt, så kan hon osedd tassa iväg och Aki lär inte höra ett dugg om nån anländer.

Säkert så.
Citera
2017-07-26, 17:30
  #31930
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Jag tror att nästa mord kan ge en viss återspegling om hur en bil kan ta sig ner till Granliden utan att uppmärksammas från boningshuset inkl gäststuga och likaså att en mobil givetvis inte tas med; att elektronisk kommunikation absolut inte används.
Fortsättningsvis är hon förbannat ettrig fram till solnedgång om att Aki ska ... nanna?
Sen tystnar hennes mobil drygt en timme.
Om han går upp för att lägga sig i gäststugan, efter han melankoliskt spelat sin spotifylåt, så kan hon osedd tassa iväg och Aki lär inte höra ett dugg om nån anländer.

Mördare har en tendens att upprepa sig, vilket är lite rörande.

En del av det handlar säkert om vad som är "home ground" och vad som vid närmare betraktande ligger inom vad som i realiteten är görligt och hanterligt, dvs kontrollerbart. Och sen en liten ondskefull fläkt av "det gick ju bra förra gången" -- som avslöjar amatörismen.
Citera
2017-07-26, 17:31
  #31931
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av QvinnanK
Det är märkligt att det inte går att bevisa att Aki mördades och att det inte var en olycka. De verkar som att polisen inte vill anstränga sig att ange rimliga alternativ till hur han mördades och/eller vad som kunde göra möjligt att han mördades. Om det handlar om mord JM kunde inte bära eller pusha honom ensam i vattnet. Det är fortfarande oklart hur Aki dog därför JM kan inte dömas för mord gällande honom. Om det gäller mordet på pappan och mordförsöket på mamman MR och någon kompis som är utfört mordet. JM försökte hjälpa MR för att hon var rädd att MR och hans kompisar, landsmän dödar även henne. Omständigheterna är väldigt komplicerade i målet. MR satt dit JM för att ha hållhake på henne för att hon förolämpat honom när hon hade sex med hans konkurrenter, andra landsmän. Dessutom MR ville inte förlora det goda livet därför bestämde sig för att mörda föräldrarna för att dem var på väg att förstöra hans planera på att gifta sig med JM och kunna bo kvar i lägenheten. Han ville ärva deras pengar genom JM. Det saknas bevisning att JM skulle ha med mordet att göra, hon inte anstiftat MR att mörda hennes föräldrar.
Allt kokar ner i JM oavsett MRs agenda. Han når inte en krona förutan JM.
Förstöra några planer att gifta sig med JM lär det inte handla om med tanke på att hon vidfasthåller detta giftermål i rätten ända tills ljudfilen kommer på tal och han kan sonika utvisas enligt henne.
Förutom detta har hon svamlat bort allt vad trovärdighet gäller med sina bedrövliga alibiförsök.
Breven där hon bokar falska alibin mot pengar ger en viss vägledning om hennes nivå och kapacitet.

Hon har sen bedrägeri livförsäkring som ligger henne i fatet gällande Aki och en drös med stämlingar.
Det må saknas teknisk bevisning (förutom temsning och kiselalger) men det pekar med full hand mot JM som befunnit sig på plats när Aki mördas. Sen ska alternativa gärningsmän elimineras.
Man har uppenbart svårt med ett gärningsförlopp och den punkten är riskabel. Beror det på ÅK?
Knappast. En bortkollrad förundersökning, en fet miss, är anledningen.
Jag förbannar polisen i detta ärende med tanke på allt suspekt som framträder från dag 1 och det är för djävligt om hon kommer undan vilket det finns stor risk för.
Citera
2017-07-26, 17:33
  #31932
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Mördare har en tendens att upprepa sig, vilket är lite rörande.

En del av det handlar säkert om vad som är "home ground" och vad som vid närmare betraktande ligger inom vad som i realiteten är görligt och hanterligt, dvs kontrollerbart. Och sen en liten ondskefull fläkt av "det gick ju bra förra gången" -- som avslöjar amatörismen.
Comfort zone.. anchor point. Granliden.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in