Aftonbladet skriver mer utförligt vad som utlöst krisen: ett ej fungerande betalkort.
Om vi koncentrerar oss på betalkortet och inte själva den dåliga recensionen så är det väl märkligt att kortet inte fungerat?
Har de dålig ekonomi numera? Bokningen gjordes ju hemifrån så antingen fanns det inga pengar på kontot eller också måste det ha strulat i banköverföringen eller kan det ha hänt något annat?
Om det har strulat i banköverföringarna mellan deras bank och till hotellet, är det då banken som kan stämmas och bli återbetalningsskyldig till kunden eller hur fungerar det?
http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/01lP6/edward-blom-vi-har-hamnat-i-semesterhelvetet
Citat:
Trubblet började när han, frun Gunilla och barnen Melchior och Wilhelmina checkade in på ett hotell i staden i förra veckan. Vid incheckningsdisken visade det sig att deras förberedda bokning aldrig hade genomförts eftersom familjens betalkort inte fungerade. – Därför hade ägarinnan betraktat vår bokning som ickegiltig. Det kan man ju förstå, men hon hade inte meddelat det.
När vi kom hit krävde hon en mycket högre avgift än det skulle ha varit från början, säger Edward Blom.
Han och Gunilla fick bita i det sura äpplet och betala.
Men när bokningssajten hotels.com skickade ut ett mejl där de bad om en recension av incheckningen berättade de om problemen.