2017-07-22, 12:01
  #36157
Medlem
grasuggan99s avatar
Syriska flygvapnet ,libanesiska armén o Hizbullah-samtidigt attackerar syriska väpnade gruppers baser i grönområden kring libanesiska Aarsal enligt korren Kassem Hamade.
Citera
2017-07-22, 12:08
  #36158
Medlem
Ilimitados avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dozah
Rapporter om trevliga framgångar kring Deir Ezzor av Tigern. Terroristen Netanyahu blöder i rövhålet. Bakslag efter bakslag..

Det låter otrevligt. Hoppas att han återhämtar sig.
Citera
2017-07-22, 12:30
  #36159
Medlem
I september 2015 var stridsmolaren sannolikt låg för den syriska militären därför det hade endast varit tillbakadragande och förlorad terräng under lång tid, ISIS och andra terroristgrupper hade "upperhand".
Nu fanns endast en sak att göra för den Syriska regeringen och det var att begära hjälp från sina vänner Ryssland och Iran, som omedelbart ställde stridskrafter till förfogande för den syriska militären.
Ryssland satte in endast 50-60 stridsplan och attackhelikoptrar med intensiva bombningar mot terrorist fästena, sedan skickade de in artilleripjäser, specialfordon och multimissiler och instruktörer.
Nu steg stridsmoralen väsentligt för de syriska trupperna och de förstod att nu kommer de att krossa terroristerna med tiden.
I maj 2016 drog Ryssland bort den halva flygstyrkan därför grovjobbet var avklarat och syriens eget flygvapen med stöd av det ryska skulle klara av vad som behövdes med flyget.
Iran bidrog med militärmanskap och mycket stort ekonomiskt stöd till Syrien.
Vad skulle hänt om inte Ryssland och Iran hade ställt upp för Syrien ?
Sannolikt hade ISIS med andra terrorister krossad regimen i Syrien och tagit över, som hade medfört massavrättningar och enormt med flyktingar som försökt lämna landet.
Till ISIS hade nya terrorister strömmat till från alla världens hörn för att skapa kalifatet Syrien - Iraq, helt säkert hade både Syrien och Iraq blivit förlorad till ISIS och andra terrorister.
De som kritiserar den ryska och iranska insatsen tycks inte förstå vad alternativet blivit om inte de två länderna ställde upp för Syrien.
Citera
2017-07-22, 12:57
  #36160
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
CIA bekräftar att USA slutar stödja anti-Assad-rebeller. Kul. De har öst vapen och utbildning för miljarder på dessa start-up-krigare. Varenda som haft en kalashnikov och några bröder har startat en egen "grupp" och anmält sig för stöd. Vapnen och de USA-utbildade rebellerna har sedan gått till ISIS. Antingen har de sålt vapnen och skaffat sig ett bättre liv någon annanstans eller så är de ISIS-troende.

https://www.yahoo.com/news/us-special-ops-chief-confirms-cia-ending-support-212929150.html

Skattebetalaren i Amerika får lida. Den genuint hårda arbetaren som bara försöker leva ifred....en sorglig utveckling. Amerika som vi läser om i historieböckerna är långt borta. Det som står kvar liknar allt mer en totalitär stat....

Miljoner civila döda...
fake weapons of mass destruction..
1000 Amerikaner döda för ingenting...kanonmat åt juden i Israel....
Citera
2017-07-22, 13:05
  #36161
Medlem
tverskoys avatar
Nu när USA slutar stödja terroristerna blir det mycket avlastning för Syrien. En chans nu för fred. Det hela kalaset aldrig skulle ens kunna hända om det inte var för amerikanska stödet: pengar, vapen osv, allting kommer från USA och deras "allies".
Citera
2017-07-22, 13:32
  #36162
Medlem
arbetets avatar
Nu är detta också bekräftat (mer eller mindre iaf):

America Had Already Lost Its Covert War in Syria—Now It’s Official

Citat:
/.../The program was intended to build a moderate rebel force that could apply serious enough military pressure on the regime to force Assad to step aside as part of a negotiated political settlement. But the latter part of that objective, a compelled transition, was always fantasy. As for the “moderate rebel force,” for the last several years much of America’s support has gone to “Free Syrian Army” (FSA) factions that have functioned as battlefield auxiliaries and weapons farms for larger Islamist and jihadist factions, including Syria’s al-Qaeda affiliate.

The problem with the program, which was reportedly running the CIA nearly a billion dollars a year, was not that it was under resourced or “insufficient in scale.” The problem was that its logic was wrong and out of sync with the basic dynamics of the insurgency.

Now it’s over—America’s covert war in Syria is finished. And with regime change behind us, it’s time to look forward. Washington has to think about how we can responsibly let these people down and, in real terms, actually save some Syrian civilians.

https://tcf.org/content/commentary/america-already-lost-covert-war-syria-now-official/
Citera
2017-07-22, 13:45
  #36163
Medlem
USA förlorade kriget samma sekund som moder Ryssland bestämde sig för att kliva in i handlingarna och göra kosher av jihadisterna.

Sinnessjukt, 1 miljard dollar per år(!!!) har CIA pungat ut. Uttrycket pengar i sjön har väl aldrig passat bättre, eller?
Citera
2017-07-22, 13:58
  #36164
Medlem
Cents4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dozah
USA förlorade kriget samma sekund som moder Ryssland bestämde sig för att kliva in i handlingarna och göra kosher av jihadisterna.

Sinnessjukt, 1 miljard dollar per år(!!!) har CIA pungat ut. Uttrycket pengar i sjön har väl aldrig passat bättre, eller?

Det är en av anledningarna till att Trump plötsligt slutade med stödet till de "moderata" rebellerna. Pocket's are getting empty americano.
Citera
2017-07-22, 14:13
  #36165
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Dozah
USA förlorade kriget samma sekund som moder Ryssland bestämde sig för att kliva in i handlingarna och göra kosher av jihadisterna.

Sinnessjukt, 1 miljard dollar per år(!!!) har CIA pungat ut. Uttrycket pengar i sjön har väl aldrig passat bättre, eller?

Skattebetalarnas pengar...........

Vet inte om det går att jämföra med bankrånare, det här är värre x10
Citera
2017-07-22, 14:17
  #36166
Bannlyst
Vad säger man i svensk radio och avloppstidningarna undrar jag? Ibland när man sitter i bilen så hör man ju hur propagandan går på full rulle i SR...

Inte ett jävla ord nu när USA officiellt är tagna med byxorna nere. Dom fick ju stryk långt innan av Iran Syrien Ryssland...men ingen ville lyssna på oss då. Huvudet i sanden var det som gällde då...


Antar att landsförrädarna som skämmer ut oss på en daglig basis i Sverige inte har kulorna nog att erkänna deras brott mot mänskligheten.
Citera
2017-07-22, 14:22
  #36167
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fagro
De som kritiserar den ryska och iranska insatsen tycks inte förstå vad alternativet blivit om inte de två länderna ställde upp för Syrien.

Det som gjorde att den insatsen fick sån utväxkling var dessutom att Obamas isolationistisa och undfallande politik lämnade i princip fritt för IS att expandera så kraftigt.
För att IS inte skulle få makten behövde mycket riktigt någon form av intervention och då väst tidigt förklarat att Assad skulle störtas (men inte med deras hjälp) så fanns det ett utrymme för Iran och Ryssland att ta plats.

Precis som i många andra inbördeskrig så var de stridande parterna väldigt utmattade och krigströtta och konflikten före IS intåg hade börjat bli mer och mer statisk. Därför har relativt små förstärkningar av den Syriska statens kapacitet lett till de framgångar de haft.

Då det de facto inte finns någon stark oberoende rebellstyrka förrutom den kurdiska så får vi se att upproret har misslyckats och Syriska staten kommer sakta men säkert återta de områden de förlorat.
Hur man hanterar Kurderna återstår att se men då de inte stridit mot regimen på samma sätt som örviga rebellgrupper så kan jag anta att de kommer "belönas" med visst självstyre.

Jag hade gärna sett att Assad hade störtats men realpolitiskt är det bästa sättet att få fred och en relativ stabilitet att hans allawitiska stat får leva vidare på kort och medellångt perspektiv.
Citera
2017-07-22, 14:29
  #36168
Medlem
Syriska armén har avbrutit attackerna i några delar av Ghouta. Ryssland har förhandlat fram någon sorts safe zone där i Egypten. Trump har beordrat kurderna att skippa det kurdiska och strida under FSA-varumärket istället. Några rubriker som jag sett. Det här låter som Trump-Putin-avtal.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in