Angående den svenska utredningen om miljöproblem vid tillverkning av batterierna. Det var en generell utredning baserad på andra utredningar som t.ex att elen som går åt kommer till 50 - 70% från fossila bränslen.
Man kollade alltså inte själva varifrån elen kommer just där Tesla-batterierna tillverkas. De tillverkas nämligen i en fabrik i Sparks, Nevada där elen i den staten kommer till 68,73% från icke fossila bränslen. Dessutom är målet med Gigafactory att den ska försörjas till 100% från förnyelsebara källor.
Fullt utbyggd gigafactory:
https://www.tesla.com/gigafactory?redirect=no
Elen från sol & vind lagras i...just det, Teslabatterier.
Det hittills största Teslabatteriet ska levereras till Australien. Det är på 129 MWh och ska användas till att ta hand om topparna i elnätet t.ex när folk kommer hem från jobbet och drar igång elförbrukning. Batteriet ska vara klart inom 100 dagar. Om man inte klarar det inom den tiden blir anläggningen gratis.
En uppföljare med dubbla kapaciteten är på gång. Sol&vind är ju beroende av att man kan lagra elen någonstans eftersom den inte alltid levereras när den behövs.