Citat:
Ursprungligen postat av
thegoodshepherd
Jag blir lite förundrad över högerns starka vilja till låglönejobb, som Tino förklarar på ett pedagogiskt sätt inte skulle fungera. Det känns som om satsningen är ett slag i luften och bara något som ska göras för görandets skull. Detta borde debatteras mer eftersom till och med sossarna och LO verkar vackla på frågan nu.
Min övertygelse över att jag skulle förvalta min egen framtid och tillgångar bättre själv utan statens inblandning blir större för varje dag. Politiker har helt enkelt ingen koll!
Jag är också förvånad över detta. Även delar av högern som man vet är några av Tino Sanandajis anhängare sitter fortfarande och ältar samma jävla skit om enkla jobb. Nu menar jag så klart inte att man måste hålla med om allt Sanandaji säger, man kan ju hålla med om hans problembeskrivning utan att hålla med om hans lösningar, men det är ändå för mig lite av ett mysterium.
De vill bara inte fatta.
Vad är det de vill att folk ska göra? Packa kassar på konsum? Alltså, om jag får välja mellan att gå till en affär där nån person som knappt kan tala svenska packar min matkasse eller där jag gör det själv så väljer jag det senare. En mängd matkedjor gör sig sakta men säkert av med fler och fler bemannade kassor, inte fan kommer de börja anställa personal som packar kassar åt folk istället.
Som han säger, det finns ingen plats för såna där idiotjobb på svensk arbetsmarknad.