Citat:
Ursprungligen postat av
Singoallaa
Att fortsätta som du tror är bättre för Alexander, det tror inte jag.
Det enda han gjort är att rakt av berättat precis som det var. Han har INTE satt sin mor i fängelse så som du vill få det till. Det har hon gjort alldeles själv.
Han har bara svarat ärligt på polisens frågor.
Tror dina direkt anklagelser och påståenden mot Alexander är mer skadliga. Han själv vet att han INTE satt in sin mor i något fängelse. Det är du som säger det till honom och världen.
Och om man tänker sig in i ett scenario där han fortsatt ljuga och modern blivit frisläppt hur tror du han hade mått då, när han vetat om att hans mor troligen mördat hans morfar och skadad mormor. Leva med denna sk mor. Tror du allas liv, mormoderns, barnens omgivningens hade blivit så mycket bättre om han fortsatt ljuga!?
Du kanske inte har läst på riktigt.
Ale*ander ljög inte till polisen om att JM var borta på kvällen - han sa sanningen, vilket spräckte JMs alibi. Detta står klart i förhör.
Det vittnesmål som spelades upp i domstol handlar om AGs berättelse om att JM ofta ljuger, att hon bett även AG ljuga. Detta är inte ett vittnesmål om att JM var borta på kvällen utan faktiskt mer uppgifter om hur JM brukar bete sig och att hon bett Ale*ander ljuga. Detta var han inte tvungen att vittna om, men de vuxna refererar till att han ville.
Däremot är han naturligtvis tvungen att för polisen uppge om mamma varit hemma eller inte på kvällen - vilket han också gjort.
Det är ingen som påstår att AG satt JM i fängelse, tvärt om - det har hon gjort alldeles på egen hand. Den här diskussionen handlar om vilka tankar som en 13-åring kan ha framöver om det som hänt.
Vi har applåderat hans medvekar, kallat honom "Yes" för hans käcka svar som går helt i linje med att JM rätteligen kommer bli dömd. Men det är inte säkert att det inte kommer påverka AGs mentala hälsa i framtiden, därom vet vi inget.
Om du läser om hur mycket skuldkänslor andra dömdas barn haft så finns det ju risker även för honom.