Citat:
Ursprungligen postat av
Pharrell
Myndigheter KAN INTE göra en hel lista på saknade.
Tänk efter vad "saknad" betyder så ser du att myndigheter (eller vem som helst) visst kan göra en sådan lista och att sammanställa dylika listor är en väsentlig del i arbetet eftersom anhöriga snabbt behöver besked. Det kan finnas hur många som helst som
ännu ej är saknade, men en lista på saknade är trivial.
[quote=Pharrell|61012986]Många som dött är säkert inte efterlysta eftersom hela släkter ses vid denna högtid och hela släkter brunnit inne.[/qoute]Dvs ej saknade. Folk måste hålla isär konstaterat döda i numerär, saknade och identifierade.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pharrell
Polisen kan heller inte veta vilka som hyr eller hyr ut andrahand svart. I huset bodde många nyanlända som kanske har släkt och vänner bor utomlands och inte saknat vissa ännu, kanske ingen släkt alls och inte hunnit lära känna folk i UK som skulle anmäla de saknade ännu.
Vilket är *precis* vad bl.a. jag skrivit om. Det kan finnas personer som *inte* är saknade nu, dvs det finns ett mörkertal.
Gårdagens siffra "58" är inte samma typ av siffra som de första 6, sedan 12 och slutligen 30. De första dagarnas siffror baseras på vad man funnit, gårdagen siffra baseras även på *saknade*, dvs är ett estimat. Det är väsentligt lägre än tidningarnas estimat om, vad var det nu, 65 och sedan 76 personer. Det förklaras antagligen av att tidningarna själva givetvis inte kan "samköra" saknade-listor med funna (och eventuellt identifierade) kroppar, info som de inte har tillgång till. Den andra faktor här är att några på tidningarnas saknade-lista har kommit till rätta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pharrell
Jag förstår inte hur folk kan vara upprörda över att polisen inte går ut med ett högre dödsantal än, de kan ju inte gissa ihop en siffra utan utgår från de kroppar de har hittat. Kommer ni inte ihåg utöja då den norska polisen gick ut med en fantasisumma och det faktiska dödsantalet var närmare hälften.
Instämmer. Det är av lätt insedda skäl som myndigheter inte går ut med extrapoleringar. Vi kan extrapolera utan konsekvens här i tråden och tidningarna kan göra det, men myndigheterna kan inte.
Förvisso utgår man inte bara från kropparna man hittar, utan även av personer som är saknade. Här finns ett överlapp, beroende på hur många av kropparna som är
identifierade. Hela tiden har polisen, etc, varit noga med att säga hur många man konstaterat hittills. Skillnaden igår är att det var första gången som det presenterades en siffra utifrån bästa möjliga kunskap om totalen. Felkälla nedåt är överlapp p.g.a. ofärdig identifiering och felkälla uppåt är naturligtvis att det kan finnas många som ännu inte saknas av någon. Siffrorna kan också tolkas som att man hittills efter en första genomgång konstaterat 58 kroppar varav 30 identifierade, men jag har svårt att tro att man identifierat så många redan. Edit: Siffran 58 är "at least", ska det tilläggas. Det är en undre gräns.