Citat:
2. Har det framkommit huruvida brödernas familj redan var akuella hos socialtjänsten innan Kevin mördades? Om så är fallet skulle kanske detta passa in med den hypotes Christianson framför om 'en livssituation' som inte tillät föräldrarna att 'medge vad som hade hänt'.
[Psykologtidningen: Sven Å Christianson talar ut om Kevin-fallet]1. Jag undrar hur ni som är säkra på att Christian Karlsson och Robin ej bär ansvar för Kevins död förklarar Sven Å. Christiansons uppgifter till Psykologtidningen den 8 juni 2017? Tror ni att Christianson ljuger? Att Rolf Sandberg ljög för att lyckas rekrytera honom? Att de båda har 'pratat ihop sig' -- utan tillbakavisande från andra som deltog i förundersökningen eller har tillgång till FUP mm?
Hur kom du in i utredningen?
-- Jag blev kontaktad av Rolf Sandberg och fick se inspelningar av de inledande förhören. Jag fick också basfakta, som att föräldrarna berättat för polisen hur pojkarna kom rusande hem för att berätta att Kevin låg nere vid sjön. Den äldre brodern var blöt upp till en höjd på byxorna som överensstämde med vattendjupet där Kevin låg på lastpallen. Pojken ritade en teckning över hur det såg ut nere vid sjön men pappan rev sönder teckningen.
Och sedan åkte familjen iväg för att fiska, hur rimligt är det?
-- Det finns en hypotes om att föräldrarna inte ville bli involverade, en livssituation som gjorde att man inte klarade att medge vad som hade hänt. Först sex dagar senare kontaktar föräldrarna polisen och berättar vad barnen sagt, men polisen får inte barnen att upprepa fullt ut vad de sagt till föräldrarna.
2. Har det framkommit huruvida brödernas familj redan var akuella hos socialtjänsten innan Kevin mördades? Om så är fallet skulle kanske detta passa in med den hypotes Christianson framför om 'en livssituation' som inte tillät föräldrarna att 'medge vad som hade hänt'.
Ja det är nog som du försiktigt föreslår. det är nog mer osanning än sanning i det vissa påstått under alla dessa år. Om du prompt ska ha dessa barn till att vara skyldiga till Kevins död får du först klona dem. En upplaga av dem var på väg tll fisket denna fina augustikväll och en upplaga var på mördarstråt. Då kan historien RS och SÅC totat ihop även hänga ihóp, eljest inte.