Citat:
Ursprungligen postat av
Korder
Vart är Källström? Kan känna att folk neggar oförtjänt på den lirarn bara för att han heter Källström. Folk förväntar sig dominans. Annars har jag bara några anmärkningar på elvan. Karlsson har inget där att göra (Marcus Danielsson, däremot), och att inte Michael Langer är med vare sig i elvan eller på bänken är förvånande. Den bästa målvakten rent statistiskt, enligt mig även spelmässigt.
Med det sagt är det en vettig elva, köper alla andra uttagningar.
Jag kanske har sett DIF i fel matcher, men tex har Källström varit högst ordinär både idag och mot J-södra. Även fighten mot Sirius som jag såg i efterhand hade han problem. Han kanske borde vara med ändå, men Nouri, AC och CG har gjort många extremt bra insatser när jag sett dem.
Danielsson och Fjolusson nosade på plats i backlinjen. I de relativt få matcher som Lindgren deltagit har han varit bra också. AIK:s sju insläppta mål, trots ett par tabbar av keepern, väger tungt för mig.
Beträffande målvakter har jag sett Wicks göra alldeles för många bra räddningar för att inte vara med. Jansson i Örebro-målet har stått för 2,3 matcher där han varit helt outstanding. Mig veterligen har inte Langer stått för så många matchavgörande räddningar som Wicks och Jansson gjort. Jag reserverar mig dock med hänsyn till att jag såklart inte kan se ens hälften av alla AS-matcher.