Citat:
Ursprungligen postat av
Ravenbox
För övrigt, om ni vill undvika sömnparalyser hjälper det att ha ordentligt mörkt i rummet när man skall sova.
Solljuset brukar fucka mig rätt hårt annars, speciellt nu på sommaren.
Detsamma gäller faktiskt mobiltelefoner och dator-skärmar, dom triggar också sömnparalyser pga ljuset då.
(Det hjälper också om man inte är övertrött när man skall sova också, dvs. helt utmattad, då kommer ofta kroppen in i viloläge (paralyseras) skitsnabbt och man får för sig att man ligger obekvämt så inser man helt plötsligt att man är paralyserad.. det suger.)
Har hänt mer än en gång att jag ligger med ansiktet ner i kudden eller liknande varpå jag vill ändra hur jag ligger för att inse att jag inte kan röra en fena.
Här ligger jag, vaken för 70e timmen i rad. På grund av att jag inte kan sova så intresserar jag mig automatiskt för sömnrelaterade fenomen.
Har upplevt sömnparalyser själv, detta som du beskriver är så jävla spot on. "när man ligger obekvämt och inser att man är paralyserad" gav mig ett lite småfjantigt leende här i ensamheten, det stämmer så jävla bra. Man ligger med ena armen under huvudet och andra "över bakom" ryggen, ska flytta sig och är paralyserad, det suger riktigt hårt.
Även detta med att vara övertrött, jag får alltid mina sömnparalyser efter några dagar utan sömn, ofta på morgonen när solen skiner och det har börjat bli varmt. Har aldrig upplevt en sömnparalys i ett kolsvart svalt rum faktiskt.