Citat:
Ursprungligen postat av
claan719
De flesta människor blir påverkad av vinklad media, så är det tyvärr.
I min värld är fortfarande bröderna huvudmisstänka. Har du någon gång hört dem redogöra för vad de gjorde under tiden för mordet?
Du vet att du pratar om en femåring som alltså enligt dig måste
redogöra för var han var och gjorde ett
särskilt klockslag för att inte vara
huvudmisstänkt?
Totalt idiotiskt redan där.
Det spelar ingen roll om en femåring säger att han var på månen, snackade med sin låtsaskompis draken av Drakeborg uppe på toppen av Kebenekajse eller om han säger att han stod på en brygga och "buttade" Kevin efter att polisen tutat i honom att han var där på bryggan som förmodligen inte ens är mordplatsen. Polisen hade förmodligen kunnat tuta i honom att det var en stor ost som hoppade upp ur Glafsfjorden och puttade Kevin och det hade blivit ungefär lika trovärdigt.
Det väsentliga är att det inte finns vare sig teknisk bevisning eller något som ens påminner om en realistisk beskrivning av mordet. Inte en endaste liten detalj som killen säger liknar ju mordet innan polisen berättar för honom.
Att vara mediekritisk är bra men att tro att mediekritik är att vara säker på att allt som sägs i medier är lögn är lika korkat som att tro att allt som medier säger är sant.