Citat:
Ursprungligen postat av
MagicaX
Men alltså...? Har du själv barn? Små bebisar kan bajsa otaliga ggr på ett dygn. Gärna precis efter de fått en ren blöja. Det är inte många som klampar in i duschen med babyn vareviga gång. För att inte tala om att så små barn inte bör duscha/bada så ofta.
Man tvättar och torkar så gott det går. I alla veck och under förhudar. Bebisar har ofta nästintill flytande bajs som definitivt kan hamna innanför blygdläppar. Dock är det så (men nu har jag inga flickor så min erfarenhet är begränsad) att så små barn inte ens utvecklat några inre blydgläppar att tala om, så det som det är fråga om är helt enkelt de yttre.
Hade småbarn innan våtservetten.
Då torkade man bort det värsta sedan hade babyns huvud i armbågsvecket och kroppen längs underarmen. handen om låret och spolade under kran. När de blev större så satte man dem på handfatskanten och höll dem om ryggen.
Bada första tiden gjordes i diskhon med ett rent badlakan i så de inte skulle bli kalla av diskbänken.
Visst är våtservetter bra att ha. Men att byta ut det mot vanligt vatten har jag aldrig förstått.
Ha in ett spädbarn i duschen låter krångligt.